„Русия остана без валута: Централната банка регистрира срив на приходите от износ след затягане на санкциите срещу банките“ – под това заглавие изданието The Moscow Times публикува свой анализ на статистическите данни на руската централна банка
През декември са изнесени стоки за 31,3 милиарда долара, а приходите на търговците са намалели с 19% на годишна база. От тази сума 25,7 милиарда долара са напуснали страната за плащане на внос. В резултат на това нетният приток от външна търговия (търговският излишък) се е свил до 5,6 милиарда долара, най-ниската стойност от 2020 г.
Официалните данни сочат още, че като се вземат предвид износът и вносът на услуги, руската икономика е спечелила само $2 милиарда търговски излишък през декември – и това също е минимумът от пандемията насам. „Причината за влошаването на външната търговия в края на годината може да е ефектът от санкциите, наложени в края на ноември срещу руския банков сектор, в резултат на които плащанията пострадаха и, очевидно, експортните потоци се забавиха”, изтъкват анализаторите на Райфайзенбанк, цитирани от изданието.
Газпромбанк, последната от големите държавни банки, запазила достъп до сетълменти в долари и системата SWIFT, попадна също под американски ограничения. Заедно с нея в „черните списъци“ попаднаха още 50 кредитни институции, обслужващи външна търговия. В резултат на това 95% от руската банкова система се оказа под санкции, се е оплакал ръководителят на Централната банка Елвира Набиулина.
В още по-малка степен руската икономика е имала постъпления от реална валута: през декември чуждестранните активи на руските компании, според Централната банка, са нараснали с още 4,9 милиарда долара. Това означава, че „част от валутните приходи остават в сметки в чужбина и не влизат на вътрешнияу валутен пазар“, посочва анализаторът на BCS Иля Федоров. В течение на една година обемът на такъв „замразен“ доход, според оценки на Moneyroo, е достигнал 20 милиарда долара.
Предвид новия пакет от санкции, с който САЩ удари руската петролна индустрия, приходите от износ „ще останат на намалени нива в близко бъдеще“, предупреждава главният икономист на Alfa Bank Наталия Орлова. Преди да напусне поста си, Джо Байдън постави „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“, както и 183 танкера от руския флот в сянка, в „черните списъци“ на Министерството на финансите на САЩ. Доставките на петрол за Индия, която се превърна във втория най-голям купувач на барели от Русия след Китай, са подложени на атака. А това ще лиши икономиката от почти 30 милиарда долара валутни приходи за една година, според оценките на Орлова. Райфайзенбанк прогнозира 10% намаление на износа или над 40 млрд. долара.
Обикновено през декември приходите на икономиката от износ растат, но това не се случи тази година, посочват анализаторите на банката: спрямо ноември износът е намалял с 10% (сезонно изгладени). Спрямо средната стойност за третото тримесечие – 37 млрд. долара на месец – износът се е свил със 17%, посочва Орлова.
Търговски излишък от 5-6 милиарда долара на месец е твърде малко, за да покрие изплащането на външния дълг, търсенето на гражданите за чуждестранен туризъм и изтеглянето на средства в чужбина, пишат анализаторите на MMI. Липсата на чуждестранна валута е довела до падане на рублата към края на годината и този натиск вероятно ще продължи, смятат те: „Санкциите заплашват допълнително да влошат ситуацията с продажбата на руски суровини в чужбина“.