На днешното първо заседание на новия редовен кабинет „Желязков“ ще бъде обсъдено и решено да се оттеглят Закона за държавния бюджет на България за 2025 г., законопроекта за Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), Закона за Държавното обществено осигуряване (ДОО) и пакета данъчни закони. Това е съобщил премиерът Росен Желязков в началото на заседанието, цитиран от БТАЕ.
По думите на Желязков оттеглянето се налага на база на картината от отчета за януари 2025 г., както и на данните, публикувани от Евростат. Той се аргументира, че оттеглянето ще даде възможност да се направи една по-точна преценка и на база на допусканията, анализите, макрорамката за възможностите пред бюджета, както и на база средносрочната бюджетна прогноза.
От думвите на премиера не се разбира за кои данни на Евростат става дума, но вчера статистическата служба на ЕС публикува информация, от която става ясно, че за третото тримесечие на миналата година България е първа в съюза по ръст на дълга спрямо БВП, сравнено с предходното тримесечие. Желязков може и да визира данните на Евростат, от които се разбира, че страната ни почти докосва изпълнението на критерия за ценова стабилност, валиден за членство в еврозоната.
Припомняме, проектът за бюджет, внесен от служебния кабинет на Главчев възмути сероизно финансисти и икономисти с огромните си разходи и трудно аргументирани очаквания за приходи. Интересен факт е, че служебният финансов министър, изготвил проекта в момента е заместник на новия министър Теменужка Петкова.
В момента до края на март е в сила т. нар. удължителен закон, който позволява институциите да работят нормално без приет бюджет за настоящата година.
На брифинг след заседанието на МС финансовият министър Петкова заяви, че е взето решение новият проект за държавен бюджет да е готов до 14 февруари. По думите й, изтеглянето на настоящия проект е заради това, че има ново редовно правителство което идва със своите политики и цели. Тя подчерта, че бъдещия бюджет ще е подчинен на спазване рамката на 3% дефицит.
Петкова информира също така, че в рамките на действието на удължителния закон, за първите три месеца на тази година се очаква дефицитът да надхвърли 3.6 млрд лева. Това застрашава функционирането на редица сектори, поради което ще бъде обсъдено изтеглянето на средства от резерва за покриване на този дефицит. Тя уточни, че в момента резервът разполага с 9.2 млрд лева, от които 4.2 са неприкосновени, тъй като са от Сребърния фонд.
Финансовият министър заяви, че настоящата ситуация е сложна и тежка заради неразумната фискална политика през последните три години, когато се е харчело и са се вдигали доходи популистки. Не става ясно обаче, как при това сме успявали да спазим рамката на 3% годишен бюджетен дефицит, както и дали новите управляващи имат намерение да променят данъците за увеличаване на приходите.