Българският бизнес има значителен потенциал да допринесе за следвоенното възстановяване на Украйна. Това заявява министър-председателят Росен Желязков в рамките на IV Конференция на високо равнище за възстановяване на Украйна, която се провежда в Рим.
Изтъквайки мащаба на опустошението, Желязков посочва двата ключови стълба, от които ще зависи възстановяването на Украйна. На първо място е критичната инфраструктура и необходимостта да бъдат поправени разрушената или силно повредена енергийна система, транспортните връзки и основни услуги като водоснабдяване и канализация. България е готова да помогне на Украйна в това начинание, изтъква Желязков.
По думите му страната ни е стратегически позиционирана да координира междусекторни инициативи за възстановяване, обхващащи области като енергетика, корабоплаване и сигурност на пристанищата, устойчивост на климатичните промени и др.
Според премиера инвестициите в железопътни и транспортни връзки са също средство за насърчаване на интермодалността и за подобряване на свързаността в региона. Директна железопътна връзка между Одеса на Черно море и Александруполис на Егейско море ще съкрати времето за транзит и ще отвори допълнителни възможности за износа на Украйна, отбеляза още министър-председателят.
Той посочва като друг важен проект този за автомагистрала Черно море, който също ще осигури свързаност Турция-Украйна през България и Румъния като сухопътен транспортен коридор за превоз на стоки. Всичко това с цялата палитра на интермодалност с ангажирането на нашите пристанища, добавя Желязков, изразявайки надежда много скоро да финализираме договореностите с румънската страна по изграждането третия мост на река Дунав.
Като втори ключов стълб за възстановяването на страната Росен Желязков откроява енергийната свързаност, подчертавайки, че в края на май официално стартира изграждането на Вертикалния газов коридор, който ще улесни преноса на газ в посока юг-север, като по този начин ще укрепи енергийната сигурност на Украйна.
По време на форума украинският премиер Денис Шмигал е заявил, че възстановяването и модернизацията на страната ще струва един трилион долара за 14 години. Киев предлага да се създадат два фонда: първият да е за 540 млрд. евро и да се пълни за сметка на конфискуваните руски активи, както и от специален данък върху експорта на руски суровини. Вторият да е за 460 млрд. евро и да е от инвестициите на европейския частен сектор в украинското производство.
От своя страна домакинът – италианският премиер Джорджа Мелони, е посочила, че участниците в конференцията са обещали над 10 млрд. евро за възстановяване на страната.