fbpx

Как данните в реално време помагат за намаляване на емисиите от електроенергийния сектор

Производството на електроенергия в момента е най-големият източник на емисии на CO2 в световен мащаб, като използването на изкопаеми горива, като въглища и газ, все още присъства значително в енергийните миксове по света. Но енергийният сектор също така представлява най-голямата възможност за намаляване на емисиите както от страна на предлагането, така и от страна на търсенето на глобалната енергийна система. Чрез интегриране на по-големи дялове от възобновяеми енергийни източници и електрифициращи сектори за крайна употреба, светът може постепенно да се откаже от използването на изкопаеми горива по пътя към постигане на целите си в областта на климата, коментират авторите на анализ за Международната агенция по енергетика (МАЕ)…

Повечето сценарии за смекчаване на климата включват известна степен на електрификация на секторите за крайна употреба, което води до значително увеличаване на дела на електроенергията в крайното потребление на енергия. Поради това е важно да се обмисли как производството на електроенергия, особено от източници с ниски емисии, и електрификацията могат да допринесат за целите на декарбонизацията и общите ползи за намаляване на емисиите.

Електрическите мрежи са чувствителни към различни фактори, включително:

  • сътресения в търсенето и предлагането като войни, пандемии и екстремни климатични явления
  • предсказуеми вариации като дневни, месечни и сезонни промени във времето
  • променящи се политически настройки, включително, но не само, реформа или отмяна на мерките в областта на климата и енергетиката.

МАЕ използваданни в реално време от IEA Real-Time Electricity Tracker заедно с подробни данни за генериране на електроенергия, включени в Световните енергийни баланси на IEA, за да разработи данни в реално време за проследяване на емисиите на CO2, свързани с електрическите мрежи с почасови и дневни резолюции. Такива данни предоставят възможност за проследяване на емисиите с по-висока времева разделителна способност в сравнение с месечните и годишните емисионни фактори, извлечени от статистиката.

Достъпът до такива навременни данни за емисиите може да помогне за оформянето на ефективни политически мерки за стимулиране на пренасочване на търсенето към моменти, когато навлизането на източници с ниски емисии в електроенергийния микс е високо.

Тази гъвкавост може да намали емисионния отпечатък от производството на електроенергия и се очаква да бъде все по-важна, тъй като мрежите интегрират по-големи дялове от променливо производство на електроенергия. Освен това изискванията за оповестяване на емисиите на парникови газове (ПГ) от частния сектор се увеличиха значително и ще продължат през следващите години. Достъпът до висококачествени коефициенти на интензитет на мрежата в реално време за проследяване на отпечатъка, съответстващ на потреблението на електроенергия, може по-добре да стимулира управлението на натоварването и стратегиите за доставки, които биха могли да подкрепят декарбонизацията на мрежите.

Данните за интензитета на CO2 в реално време означават, че може да се наблюдава въздействието на прекъсванията – като например екстремни метеорологични явления – върху електрическите мрежи. Тази информация може да предостави ценна информация за укрепване на устойчивостта и гъвкавостта на системите за производство на електроенергия.

Като пример, по-рано тази година водните резервоари на Колумбия достигнаха рекордно ниско ниво от 30% през април. Тъй като наличието на хидроенергия намаля, интензитетът на CO2 се повиши стабилно, надхвърляйки 300 gCO2/kWh до края на месеца. Въпреки това, поради обилните валежи, интензитетът на мрежата бързо спадна обратно до под 100 gCO2/kWh в началото на май.

Освен това сезонността, седмичните и дневните вариации са важни характеристики на предлагането/търсенето на електроенергия и влияят върху емисионния отпечатък на електрическите мрежи. Следователно е ценно да се сравнява интензитетът на CO2 в електрическите мрежи през различните часове на деня, сезони и държави. Чрез анализиране на средната интензивност за всеки час в продължение на месец се появяват ясни модели.

Среден часов интензитет на CO2 при производството на електроенергия в Германия, януари-юли 2024 г; Графика: МАЕ

В Германия интензитетът на CO2 варира между 100 и 350 gCO2/kWh, като горната граница се влияе от продължаващото включване на въглища и природен газ в електроенергийния микс, особено през есента и зимата, когато търсенето е по-високо. Въпреки това, благодарение на по-голямото проникване на слънчевата и вятърната енергия, пролетните и летните месеци показват забележим спад в интензитета на CO2 около обяд.

Този пример през текущата година илюстрират значителните вариации в интензитета на емисиите от електрическите мрежи през целия ден, през сезоните и между страните. IEA Real-Time Electricity Tracker позволява на потребителите да изследват независимо различни години и държави, показвайки не само интензитета на CO2, но и съответните данни за емисиите, разбити по вид гориво.

Данните за емисиите в реално време помагат да подобрим нашето разбиране за това как различни модели и смущения влияят върху емисионния отпечатък на електрическите мрежи. Политиците могат да използват такава информация, за да въведат ценови сигнали и тарифи, които биха насърчили прехвърлянето на товара, като по този начин ще намалят въздействието на потреблението на електроенергия върху климата.

Освен това висококачествените коефициенти на интензитет на мрежата в реално време позволяват проследяване на емисии, които са тясно свързани с физическото доставяне на електроенергия до потребителите. Все по-голям брой организации са обещали цели за намаляване на емисиите, за да демонстрират усилията си за намаляване на въздействието върху климата от техните операции. Следователно оповестяването на емисиите на парникови газове се е увеличило значително през последните години. Този тип докладване ще продължи да се увеличава с влизането в сила на повече задължителни изисквания за оповестяване. Потреблението на електроенергия е основен фактор за организационния отпечатък в различните сектори на дейност. Понастоящем повечето практики за измерване на корпоративния отпечатък и снабдяване с чиста електроенергия се ръководят от счетоводната рамка, определена в Протокола за парникови газове.

Достъпът до данни в реално време за интензитета на електрическите мрежи, ако е допълнен от географска детайлност, може да даде възможност за отчитане на емисии, които са тясно свързани с физическото доставяне на електроенергия. Такива изисквания за детайлно проследяване могат по-добре да стимулират управлението на натоварването и стратегиите за доставки, които могат да ускорят декарбонизацията на мрежата.

Данните за електроенергията в реално време обаче може да не обхващат целия обем на данните за производството за дадена страна. Базата данни за емисионните фактори на IEA понастоящем публикува средни годишни интензитети на националните мрежи, които могат да се използват за докладване на базата на местоположение съгласно Протокола за парникови газове.

Трябва също така да се отбележи, че данните за интензитета на мрежата в реално време, разработени от МАЕ, са производствени фактори и не отчитат въздействието на трансграничната търговия. В близко бъдеще агенцията ще разгледа разработването на интензитети, базирани на потреблението, като вземе предвид трансграничните потоци, за да получи по-точна оценка на интензитета в точката на потребление.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"