Европейската комисия ще предложи следващия месец правни мерки за пълно спиране на вноса на руски газ в ЕС до края на 2027 г. и забрана на спот договорите с Русия до края на тази година. Ройтерс обобщва как би могло да се осъществи това…
Как ЕС ще забрани руски газ? Санкциите са законово най-лесният начин ЕС да забрани вноса на руски тръбен и втечнен газ. Те обаче изискват единодушно одобрение от всички 27 държави от ЕС. Унгария и Словакия, които искат да поддържат тесни политически връзки с Русия, обещаха да блокират санкциите за газ. Двете страни го внасят чрез газопровода „Турски поток“ и казват, че преминаването към алтернативи би увеличило цените на енергията. Като заобиколно решение, Европейската комисия ще предложи през юни алтернативни мерки, които могат да бъдат одобрени от засилено мнозинство от държавите – и които могат да бъдат блокирани само от група от поне четири държави.
На закрита среща на посланиците на държавите от ЕС миналата седмица, всички с изключение на Унгария и Словакия, приветстваха плана за забрана на руския газ, съобщават дипломати от ЕС. Въпреки това някои изразиха опасения относно правната сигурност на плана на ЕС и неговото въздействие върху цените на енергията.
Ако не със санкции, то как? Комисията отказва да уточни вида правни инструменти, върху които работи. Дипломати от ЕС посочват няколко варианта.
Един от тях би бил налагането на тарифи върху вноса на руски газ и втечнен природен газ (LNG). Макар и да не е пълна забрана, тарифите биха имали за цел да направят новите руски газови сделки икономически неосъществими.
Тарифите на ЕС върху руските торове предлагат пример за това как това би могло да работи. Там ЕС планира да наложи тарифа, която се повишава до 430 евро на тон в рамките на три години – „забранително“ ниво, предназначено ефективно да спре вноса.
Такива тарифи биха могли също така да позволят на европейски компании с дългосрочни руски газови договори да твърдят, че регулирането на ЕС се е променило до такава степен, че условията на техните договори са неустойчиви, и да се позоват на „непреодолима сила“, за да се откажат от тези сделки.
Адвокати обаче предупреждават, че компаниите могат да бъдат изправени пред финансови санкции за това.
Как може да бъде приложена забрана? Правителствата посочват, че по-голямата прозрачност по отношение на търговията с руски газ ще бъде от решаващо значение. За да постигне това, ЕС може да използва „Базата данни на Съюза“ – платформа на Европейската комисия, която проследява вноса на биогорива в ЕС.
Този инструмент може да бъде пренасочен за проследяване на руски газ и разкриване на компании, които търгуват с него, което ще позволи на длъжностните лица да се насочват към доставчици или търговци, които нарушават забраната.
Предложенията на Комисията от юни ще включват и задължения за компаниите да разкриват информация за своите сделки с руски газ.
Кой ще бъде най-засегнат? Около две трети от вноса на руски газ в Европа е по дългосрочни договори, които ЕС планира да забрани до края на 2027 г. Останалата част са спот сделки. Русия е доставила 19% от вноса на газ в ЕС миналата година чрез втечнен природен газ (LNG) и чрез газопровода „Турски поток“, снабдяващ Унгария и Словакия.
Това е далеч под приблизително 45% от газа за Европа, който Русия доставяше преди пълномащабното си нахлуване в Украйна през 2022 г. Очаква се делът на Русия да намалее още повече, до 13% тази година, след като доставките до Европа през украинските тръбопроводи спряха в края на 2024 г.
Повечето страни от ЕС, които преди това получаваха руски тръбопроводни доставки, преминаха към алтернативи. Австрия, която получаваше руски газ през Украйна до края на 2024 г., сега внася газ от маршрути, включително през Германия и Италия, обикновено от комбинация от доставчици.
За Унгария и Словакия преминаването към алтернативи ще има цена. Руският тръбопроводен газ се е продавал в тези страни с 13-15% отстъпка от други опции миналата година, според анализ на Центъра за изследване на демокрацията.
За втечнения природен газ картината е различна. Белгия, Франция и Испания внасят по-голямата част от руския втечнен природен газ, влизащ в Европа, и могат по-лесно да го заменят с други доставки от други източници, като например САЩ, още повече, че ЕС е под натиск от президента Доналд Тръмп да го направи.
Въпреки това, част от руския втечнен природен газ (LNG) е по дългосрочни договори, които, освен ако не бъдат прекъснати, ще са валидни до 2041 г. Компании с такива договори включват TotalEnergies, SEFE и Naturgy.