fbpx

Какво би станало, ако Русия национализира чуждите предприятия

Приближените на Владимир Путин изразяват желание чуждестранните предприятия, които прекратиха дейността си в Русия след началото на въоръжения конфликт с Украйна, да бъдат национализирани, пише capital.fr.

След като западните страни наложиха широк спектър от санкции срещу Русия, президентът й и хората от най-близкия му кръг, Москва търси начини да даде отговор. На прицел са чуждестранните предприятия, които прекратиха дейността си в Русия. Някои предпочетоха да бойкотират страната, други прекратиха временно дейността си от съобръжения за сигурност, а списъкът се увеличава от ден на ден: Boeing, Microsoft, Apple, Ford, Ikea, Swatch, Hermès и Michelin.

В Москва се разглеждат различни сценарии: ускорена процедура за фалит с окончателно затваряне и уволнение на работниците или временно прехвърляне на дялове към местни инвеститори. Но най-приближените до Владимир Путин биха желали да се отиде по-далече, като се национализира „продукцията на предприятията, които обявяват изтеглянето си или затварянето на производството си заради специалната операция в Украйна“, пише на сайта на Единна Русия, партията на Владимир Путин, Андрей Турчак, един от ръководителите ѝ. За него санкциите срещу Русия представляват „война срещу руските граждани“ и затова трябва да бъдат предприети „сурови репресивни мерки“.

Да се национализират имуществата на гражданите на „неприятелските държави“

Според руския вестник „Коммерсант“, досега не са предприети законодателни инициативи в тази посока, но се надигат все повече гласове за налагане на санкции на въпросните предприятия. Дмитрий Медведев, бивш руски президент и настоящ заместник-председател на Съвета за сигурност, заяви пред прокремълския всекидневник Взгляд: „Ние ще поемем активите на чужденците и чуждите компании като отговор на това, че една или друга страна е въвела антрируски санкции. Възможно е да национализираме имущества на граждани на неприятелски държави“.

Какви биха били последиците от такава мярка? Според Филип Мете, адвокат по граждански дела, „ефектът от една национализация ще се отрази най-вече върху икномическата активност и нарушаването на снабдителните вериги“, преди всичко в областта на енергетиката. Пример е TotalEnergies, който реализира значителна част от продукцията си в Русия.

Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"