От КЕВР се опитаха да успокоят напрежението, предизвикано от вчерашния анонс на „Булгаргаз“, с който се предлага близо 60% поскъпване на природния газ за месец април.
Комисията изтъква, че е започнала анализ до каква степен са обосновани разчетите в заявлението на „Булгаргаз“ ЕАД и дали в него са отчетени всички възможни резерви за намаляване на цената, включително и чрез максимално възможните доставки от газовото хранилище в Чирен. От обществения доставчик се изисква да представи обосновка и доказателства за всеки ценообразуващ елемент и анализ на пазара на природен газ, изтъкват от КЕВР.
Подчертава се, че предложената от „Булгаргаз“ цена на природния газ за април отразява стойности на параметри, отчетени към датата на подаване на заявлението, поради което така предложената цена има изцяло прогнозен характер. Решението на КЕВР за утвърждаване на цената за април ще отчете изменението на тези параметри към последния ден на месец март. Припомня се, че законът задължава „Булгаргаз“ 20 дни преди изтичане на текущия месец да внася в КЕВР заявление за утвърждаване на цена на природния газ, която да се прилага през следващия календарен месец.
КЕВР отново потвърждава, че в сегашната неблагоприятна ситуация на рекордно високи цени на международните пазари, ще изпълни заявените си приоритети за постигане на максимално добри цени за крайните битови потребители. За тази цел, при утвърждаване на цената на природния газ Комисията ще приложи всички регулаторни механизми, с които разполага.
Анализира се, че в резултат на военния конфликт в Украйна и на наложените санкции, в отделни дни през периода 1-10 март 2022 г. цените на газовите борси достигнаха екстремни стойности от 3900 долара/1000 куб. м., което е близо 350 евро за МВч. Налице обаче е тенденция към нормализиране на пазарите и към днешна дата се наблюдава понижение на борсовите цени от близо три пъти – днешните котировки показват цени от 1250 долара/1000 куб. м. или около 110 евро/МВч. Очакванията на енергийния регулатор са през оставащите дни до края на март тенденцията към стабилизиране на международните цени на природния газ да продължи.