В проекта за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането, внесен от Министерския съвет в Народното събрание, е предложено доразвиване на законовата уредба на системата „бонус-малус“, което предвижда изменения в законовата делегация за приемане на подзаконовия акт. В случай на приемане на промяна в законовата делегация по чл. 490, ал. 5 от Кодекса за застраховането, изискването за приемане на Наредба за система „бонус-малус“ по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите ще отпадне, като ще се извършат изменения и допълнения в наредбата по чл. 571, ал. 4 от Кодекса за застраховането, в която да се уреди редът за служебно използване на данни от регистъра за предявените и изплатени претенции по автомобилните застраховки.
В предложените промени зе застъпва това, че застрахователят приема и прилага правила за коригиране на застрахователната премия въз основа на предявените претенции за определен период от време.
Посочено е и това, че при прилагане на система „бонус-малус“ застрахователят служебно използва данните от регистъра, редът за което трябва да се уреди от КФН.
В предложените от МС промени се посочва и че застрахователят публикува на интернет страницата си общ преглед на приетите правила за използване на удостоверенията за предявени застрахователни претенции, когато изчислява премиите, без да оповестява чувствителна търговска информация или подробности относно тарифните си правила.
В зададение от КФН график за работа по системата „бонус-малус“ се посочва, че проектът на нормативния акт ще бъде обсъждан в комисията 6 месеца, след като законовите промени бъдат приети от парламента. А заседанието за приемането на акта от КФН трябва да бъде 8 месеца след обнародване на промените от парламента.