Китайският премиер Ли Цян подчертава в свое изказване глобалното икономическо „сътрудничество“, наричайки неотдавнашната западна реторика, насочена към намаляване на зависимостта от Пекин – „погрешно предложение“, пише France 24.
Китайският министър-председател осъжда призивите на Запада за намаляване на зависимостта от неговата страна, като вижда в тях „погрешно предложение“ в един свят на взаимносвързани икономики.
През миналата седмица Европейската комисия разкри стратегията си да отговори по възможно най-твърд начин на рисковете, заплашващи икономическата сигурност на съюза, като основно визиран беше Китай.
Германия, където Ли Цян неотдавна беше на официално посещение, потвърди, че иска да диверсифицира своите партньори, за да „намали рисковете“, свързани с голямата ѝ зависимост от Китай. Други западни страни заеха сходни позиции.
„Тясно свързани“ икономики
„На Запад някои хора издигат принципа, че трябва да се намали зависимостта и да се изкоренят рисковете“, заявява итайският премиер.
По думите му тези две разбирания представляват едно погрешно твърдение, тъй като с развитието на икономическата глобализация световната икономика се е превърнала в общност, в която всички са взаимосвързави.
„Икономиките на страните са тясно свързани, взаимозависими, просперират съвместно и растат заедно. Това в основата си е нещо хубаво, а не – лошо“, подчертава Ли Цян, повтаряйки многократно думата „сътрудничество“.
Той говори пред Световния икономически форум, наречен „Летен Давос“, първото, което се провежда в Китай от 2019 г. насам поради пандемията от Ковид-19.