fbpx

Ключови предизвикателства за соларната индустрия след горещата 2024 г. за инвеститорите

Производството на слънчева електроенергия отбеляза най-големия си годишен ръст в световен мащаб през 2024 г., но въпреки това много инвеститори в соларния сектор понасят тежки загуби, след като цените на акциите на големите соларни компании и борсово търгуваните фондове се сринаха, изтъква анализ на Ройтерс.

Разликата между генерирането и възвръщаемостта подчертава предизвикателството пред инвеститорите, които искат да се възползват от излагането на най-бързо развиващия се източник на електроенергия в света.

Притежаването на капитал във фирми, занимаващи се с производство на слънчеви компоненти или с инсталиране на панелни системи в производствени обекти, се счита за ефективно средство за извличане на непрекъснат растеж в производството и търсенето на възобновяема енергия.

Но след фалита през август на 40-годишната американска фирма Sunpower – която едновременно произвеждаше панели и инсталираше слънчеви системи – няколко големи соларни акции натрупаха огромни загуби през 2024 г., принуждавайки инвеститорите да преосмислят своята експозиция.

В бъдеще възобновяемите енергийни източници остават в основата на планираното разширяване на производството на електроенергия в световен мащаб, а слънчевите системи все още са най-бързият и евтин начин за комуналните услуги, бизнеса и домакинствата да увеличат производството на чиста енергия.

Но производителите и монтажниците на слънчеви панели все още са изправени пред предизвикателства на много фронтове – от евтини конкуренти, недостиг на работна ръка и високи разходи за части и финансиране – което означава, че соларният сектор все още може да се сблъска с насрещни ветрове през 2025 г., а и след това.

Анализът формулира ключовите теми за тази индустрия, които могат да помогнат на инвеститорите да разберат основните развития, оформящи потенциала за възвръщаемост на инвестициите в чиста енергия в бъдеще.

Китай остава основният двигател на производството на слънчева електроенергия в световен мащаб и през първите 11 месеца на 2024 г. е увеличил производството на слънчева електроенергия с цели 44% спрямо същиия период на 2023 г., според енергийния мозъчен тръст Ember. Приблизително 779 тераватчаса (TWh) електроенергия, произведена от китайските слънчеви ферми от януари до ноември, е най-високата във всяка страна през този период и помогна на Китай да отчете рекордните 41% дял от глобалното слънчево производство.

Европа е вторият по големина пазар за слънчево производство през 2024 г., произвеждайки около 338 TWh слънчева електроенергия за годината като цяло (17,6% дял от глобалното слънчево производство), докато Съединените щати са генерирали около 283 TWh (14,7% дял) .

И Европа, и САЩ генерират рекордни обеми слънчева енергия миналата година, но и двата пазара регистрират спад в глобалния си дял от слънчевото производство, тъй като темпът на растеж на Китай рязко изпреварва всички останали страни.

Очаква се нивата на производство на слънчева енергия да продължат да растат през 2025 г. и след това, но с по-бавни темпове.

Пекин въведе квоти за производство на нови слънчеви компоненти и бъдещи проекти, за да овладее свръхкапацитета, което трябва да забави слънчевите добавки у дома. Въпреки това, тъй като Китай е най-големият производител в света на слънчеви части и системи, е вероятен по-нататъшен растеж на китайския износ на слънчеви продукти.

Това може да доведе страната до допълнителен конфликт с търговските партньори, особено в Европа, която е основната дестинация за китайски слънчев износ, но там китайските фирми вече са обвинени в нелоялни търговски практики.

Продължителният слаб икономически растеж и високите разходи за живот предпоставят разпространяването на по-остри и крайни политически реакции в цяла Европа и на свой ред стимулират повече подкрепа за протекционистични политики, предназначени да насърчават икономическия растеж у дома и да защитават местния бизнес.

Допълнителна икономическа слабост в началото на 2025 г. може също да наложи съкращения на държавните разходи в цяла Европа, което от своя страна може да забави темпото на развитие на проекти за възобновяема енергия от управлявани от правителството комунални услуги.

Докато темпът на разширяване на слънчевата енергия може да се забави в Европа и Китай, перспективите за растеж в Съединените щати също не са толкова ясни.

Бъдещият президент Доналд Тръмп е скептик относно климатичните полотики, като нарече някои форми на производство на зелена енергия измама и е твърд поддръжник на увеличаването на вътрешното производство на петрол и природен газ. Очаква се обаче неговата администрация също да ускори процесите на одобрение за повишаване на общата мощност.

Това означава, че докато производителите на изкопаеми горива могат да получат зелена светлина за увеличаване на производството, доставчиците на възобновяема енергия също могат да спечелят от по-кратки срокове за свързване към мрежата и широка подкрепа за проекти, които могат бързо да увеличат производството на електроенергия.

И тъй като слънчевите проекти остават най-бързият и най-евтин начин за увеличаване на нарастващото производство на електроенергия в голяма част от САЩ, разработчиците на слънчева енергия може да останат предмет на голямо търсене дори при по-благоприятна за изкопаемите горива администрация.

Това означава, че дори при потенциално забавяне на растежа на слънчевата енергия на ключови пазари като Китай и Европа, слънчевата енергия ще остане ключова част от производствения микс в Съединените щати и соларните бизнеси ще имат постоянно търсене на техните продукти и услуги.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"