Колкото човек е по-богат, толкова повече замърсява? Няколко дни преди COP29 в Баку (Азербайджан), неправителствената организация Oxfam представи шокиращ доклад, цитиран от capital.fr, за въглеродните емисии на най-заможните. Според него, въглеродният отпечатък на 50-те най-богати хора по драстичен начин надхвърля този на останалата част от населението. Въглеродният отпечатък на Илън Мъск (5947 тона CO2e) е еквивалентен на емисиите на човек със средни доходи за 834 години или за 5437 години за човек сред 50-те процента най-бедни на планетата.
Oxfam се е фокусирал върху два основни източника на емисии от свръхбогатите: начинът им на потребление, включително яхти и частни самолети, и техните финансови активи. Инвестициите в компании с висок въглероден отпечатък представляват преобладаваща част от замърсяването, което те правят, според асоциацията.
Неправителствената организация цитира по-специално примера на Бернар Арно, чиито финансови активи генерират за няколко часа емисии, равняващи се на тези на средностатистически французин през целия му живот. Собственикът на LVMH, най-богатият бизнесмен във Франция, има „въглероден отпечатък от финансови си активи 200 000 пъти по-голям от този на средностатистическия французин“. С други думи, продължава докладът, „Бернард Арно отделя чрез своите финансови активи за 3 часа и 20 минути толкова CO2 , колкото един французин през целия си живот“. За да изчисли въглеродното въздействие на инвестициите на милиардерите, Oxfam приема метод, според който, ако човек притежава 10% от една компания, той е отговорен за 10% от нейните емисии.
Суперяхтите – лукс с неизмерим въглероден отпечатък
Наред с инвестициите, луксозните средства за транспорт на милиардерите също изострят екологичното неравенство. Средно всеки от 23-мата милиардери притежаващи частни самолети, е направил по 184 пътувания през 2023 г. или това е десет пъти обиколката на Земята. Според Oxfam техните самолети произвеждат 7746 тона CO2 годишно. Суперяхтите, които са още по-замърсяващи, отделят средно 5672 тона CO2 годишно, което се равнява на емисиите на човек със средни доходи за 860 години.
Тези цифри са потресаваще като се има предвид размера на климатичната криза. Ако всички възприемат потребителските навици на най-богатите, „световният въглероден бюджет ще бъде изчерпан за пет месеца“, твърди неправителствената организация в своя доклад. И ако количеството на емисиите от яхтите и частните самолети на най-богатите стане универсално за всички хора, то световният въглероден резерв ще стигне само за „два дни“.
Частният самолет на Бернар Арно привлече вниманието на активисти като @IflyBernard, които започнаха да проследяват всяко негово пътуване, за да подчертаят въглеродния му отпечатък. Раздразнен от това наблюдение, милиардерът обяви през октомври 2022 г., че е продал самолета на LVMH, за да престане да бъде следен.
Пътища за регулиране и климатична справедливост
Изправени пред тази ситуация, се надигат гласове за регулиране на ексцесиите на най-богатите. Във Франция активисти проследяват пътуванията на частни самолети в социалните мрежи, докато депутати-еколози, като Жулиен Баю, призовават за забрана на полетите на частни самолети от съображения за климатична справедливост. Предложен е законопроект в този смисъл, който припомняше, че четиричасов полет с реактивен самолет отделя толкова CO2, колкото един французин за една година. Той обаче беше отхвърлен през 2023 г.
Според Oxfam истинската климатична политика трябва да бъде насочена както срещу луксозните придобивки, така и срещу замърсяващите финансови активи на милиардерите. Необходимостта от неотложни мерки е налице: въглеродната неутралност до 2050 г. изисква драстично намаляване на емисиите, за което богатите също трябва да понесат своята отговорност.