Ухажваният от Европа сенатор-републиканец Линдзи Греъм сега е ключът към успеха на политиката на икономически санкции срещу Русия, пише latribune.fr.
Той е сенатор-републиканец с бяла коса, остра реторика, непрекъснато сменящ съюзниците, да не кажем, че често заема крайно противоположни позиции. На 69 години Линдзи Греъм не е непознат на международната сцена: той подкрепи инвазията в Ирак през 2002 г., води борба срещу изтеглянето на САЩ от Афганистан през 2021 г., остро осъди руската агресия в Украйна и от 2023 г. води тайни преговори с Киев за сделката за украинските суровини.
Линдзи Греъм е едновременно поддръжник на американския президент Доналд Тръмп и острие на политиката срещу Путин. Неговото дипломатическото влияние нарасна извънредно много след завръщането на милиардера в Белия дом. Сега, благодарение на своя план за „bone-crushing“ (трошачка на кости), т.е. смазващи санкции срещу Русия, той е силно ухажван от европейците.
Арсенал от санкции с безпрецедентна жестокост
Тъй като от днес в Турция започват важни преговори относно изхода от войната в Украйна, сенаторът пристигна в Анкара. Очаква се там той да се срещне с френския външен министър Жан-Ноел Баро. Ръководителят на Ке д’Орсе желае да координира със Съединените щати бъдещ пакет от санкции в случай на провал на преговорите.
Законът за санкциониране на Русия от 2025 г., внесен от Греъм и подкрепен от над 70 сенатори от демократическата и републиканската партия, предлага нов подход към икономическите санкции, с по-тръмпистка визия за проблемите. Той предвижда увеличаване на митата с 500% върху всички продукти от страни, които продължават да внасят руски петрол, газ или уран. Ефектът би бил двоен: да задуши Москва, но най-вече да принуди някои големи сили, като Китай и Индия, които не поддържат ревностно западната политика, да прекъснат енергийните си връзки с Русия. Всъщност, макар че многобройните последици върху руската икономика се усещат, санкциите все още са лесно заобиколими за Москва чрез съюзническите държави. Законопроектът предвижда и първични санкции върху руския държавен дълг, забранявайки на американците да го изкупуват, и вторични – насочени към всяко чуждестранно юридическо лице, което допринася за финансирането на режима в Москва.
„Целта е да се помогне на президента“, добавя Греъм, визирайки пацифистките намерения на Доналд Тръмп. Накратко, ако Владимир Путин откаже да започне реални преговори с Володимир Зеленски, секирата ще се стовари с пълна сила.
Европа е очарована
В Париж Еманюел Макрон следи отблизо тази инициатива. По френската телевизия TF1 президентът призна, че Европейският съюз може да увеличи усилията си „още в следващите дни“. От своя страна министърът на външните работи също призова „да отидем по-далеч…, за да хванем Русия за гушата“. В същото време Европа прие 17-ия пакет санкции, насочени по-специално срещу петролните танкери от руския фантомен флот.
Без да го признават, всички знаят, че мерките, предприети от 27-те, трудно могат да постигнат целта си и че санкциите на Греъм са способни коренно да променят ситуацията. Но прилагането на тези мерки в пълен обем може да изостри допълнително китайско-американската търговска война. Освен това, някои европейски страни, като Испания, също биха могли да пострадат, тъй като страната внася руски втечнен природен газ. Европейският съюз си е поставил за цел трайно да спре доставките на руски газ до 2027 г.
Но Доналд Тръмп все още не е дал благословията си. Той флиртува с идеята за мирно споразумение, но остава уклончив относно средствата за постигането му. Миналия уикенд той дори смекчи собственото си искане за 30-дневно прекратяване на огъня, приемайки предложението на Русия за преговори в Истанбул без предварителни условия. За европейците последният тест ще бъде отношението на Тръмп: Греъм сам може да прокара приемането на закона, но му е нужен Белият дом, който да го прилага.