fbpx

Лондон иска санкции и за енергийния сектор в Русия

Великобритания заявява стремеж да се насочи към енергийния сектор на Русия в бъдещи санкции, ход, на който правителството досега се противопоставяше на фона на предупреждения, че това може да повиши сметките за енергия, като цените на петрола и газа вече са многогодишни връхни, съобщава Ройтерс.

Бяхме много координирани по отношение на санкциите, показахме огромно единство. Това има голям ефект в Русия, но сега трябва да направим повече“, заявява Лиз Трус, министър на външните работи на Великобритания по време на посещение в Брюксел за среща от членовете на НАТО.

„Трябва да обърнем внимание на петролния и газовия сектор, как да намалим зависимостта си в цяла Европа от руския газ, как да прекъснем финансирането за военната машина на Владимир Путин“, добавя първият британски дипломат

Редица държави наложиха широки санкции срещу руски компании, банки и физически лица след нахлуването на Русия в Украйна, енергията обаче до голяма степен остана незасегната, в опит да се предотвратят още по-високи цени. Въпреки това търговията с петрол е в безпорядък, като производителите отлагат продажбите, вносителите отказват руски кораби и купувачите от цял свят търсят други източници на суровината.

Съединените щати и ЕС вече имат предприети някои санкции срещу енергийния и нефтопреработвателния сектор на Русия, но Вашингтон е предпазлив при санкциониране на руските петролни и газови потоци.

Русия е вторият по големина износител на суров петрол в световен мащаб, изоставайки само от Саудитска Арабия.

В същото време някои от най-големите енергийни компании в света, като BP и Shell, започнаха да изоставят позиции за милиарди долари в Русия от началото на инвазията.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"