Международната агенция по енергетика (МАЕ) отново прогнозира в свой анализ за „добре снабден петролен пазар през 2025 г.„.
Текущите баланси на агенцията показват, че дори съкращенията на ОПЕК+ да останат в сила, глобалното предлагане надвишава търсенето с повече от 1 mb/d през следващата година. С ясните рискове при предлагането, по-слабият баланс би осигурил така необходимата стабилност на пазара, преобърнат от пандемията на Covid, пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и, наскоро, засилените безредици в Близкия изток, изтъкват авторите на анализа.
Посочва се, че цените на петрола в световен мащаб са се понижили от върховете си от началото на октомври, тъй като вниманието на пазара отново се измества от рисковете за предлагането към опасенията за здравето на световната икономика, слабото търсене на петрол и достатъчното предлагане. След скока над $80/bbl в началото на октомври, фючърсите на суровия петрол Brent паднаха до около $72/bbl до средата на ноември, тъй като избледняват страховете от атака на Израел срещу енергийната инфраструктура на Иран.
Участниците на петролния пазар отново насочват вниманието си към основното, включително слабото китайско търсене, възобновяването на либийския добив на суров петрол и планираното отменяне на съкращенията на производството на ОПЕК+.
От МАЕ обръщат внимание, че през оставащите само шест седмици до края на годината, глобалното търсене на петрол е на път да нарасне с 920 kb/d до средно 102,8 mb/d през 2024 г., в сравнение с растеж от близо 2 mb/d миналата година и 1,2 mb/d годишно средно за 2000-2019 г. Значителното забавяне на Китай е основното препятствие за търсенето, като растежът му тази година се очаква да бъде средно само една десета от увеличението с 1,4 mb/d през 2023 г.
Китайското търсене се е свило за шести пореден месец през септември – свеждайки средната стойност за третото тримесечие до 270 kb/d под нивото отпреди година. За разлика от това, ръстът на търсенето на петрол в развитите икономики обръща курса, разширявайки се с 230 kb/d на годишна база през 3Q24.
Агенцията повтаря прогнозата си за ръста на световното потребление на петрол за 2025 г., която остава непроменена на 990 kb/d. Темпът на растеж под 1 mb/d за двете години отразява глобалните икономически условия под номинала, като освобождаването на натрупаното търсене след пандемията вече е приключило. Бързото внедряване на технологии за чиста енергия също все повече измества петрола в транспорта и производството на електроенергия, добавяйки натиск за намаляване на иначе слабите двигатели на търсенето.
Междувременно световното предлагане на петрол се покачва стабилно. След изборите в САЩ в началото на ноември МАЕ продължава да очаква, че Съединените щати ще поддържат ръст на доставките от 1,5 mb/d както през 2024 г., така и през 2025 г., заедно с по-висок добив от Канада, Гвиана и Аржентина. Измъчвана от редица непланирани прекъсвания и недостатъчна оперативна ефективност тази година, Бразилия се очаква да бъде основен източник на растеж през следващата година. Прогнозите са, че най-големият производител в Латинска Америка ще увеличи доставките с 210 kb/d до 3,7 mb/d през 2025 г., тъй като над 800 kb/d нов капацитет стартира. Общият ръст от петимата американски производители ще покрие повече от очаквания ръст на търсенето през 2024 г. и 2025 г.