Energy Technology Perspectives 2024 (ETP-2024) – първият по рода си подобен анализ на Международната агенция по енергетика (МАЕ), показва сложно взаимодействие между енергийните, индустриалните и търговските политики, докато страните се стремят да осигурят веригите за доставки и икономическите възможности…
Бързото навлизане на чисти енергийни технологии предлага големи възможности за страните, които искат да ги произвеждат и търгуват, но също така поставя предизвикателни решения за правителствата, които са изправени пред напрежение и компромиси въз основа на промишлените и търговските политики, които избират да следват.
Анализът се фокусира върху перспективите за първите шест масово произвеждани чисти енергийни технологии: слънчеви фотоволтаици, вятърни турбини, електрически автомобили, батерии, електролизатори и термопомпи. Въз основа на настоящите амбиции и решения на политиката, глобалният пазар за тези технологии се очаква да нарасне от $700 милиарда през 2023 г. до повече от $2 трилиона до 2035 г. – близо до стойността на световния пазар на суров петрол през последните години. Търговията с чисти технологии също се очаква да нарасне рязко. За едно десетилетие той се утроява, за да достигне 575 милиарда долара, повече от 50% повече от световната търговия с природен газ днес.
Докладът, който разглежда и ключови материали като стомана и алуминий, предоставя уникална аналитична рамка за политиците, в ориентирането им в динамичния и сложен пейзаж на производството и търговията с чиста енергия. Той изследва как страните на различни етапи на развитие могат да се възползват от предимствата на нововъзникващата енергийна икономика, като същевременно се стремят да осигурят сигурни и икономически ефективни преходи към чиста енергия.
„Стойността на пазара на чисти технологии ще се увеличи многократно през следващото десетилетие, все повече настигайки пазарите на изкопаеми горива. Докато страните се стремят да определят своята роля в новата енергийна икономика, три жизненоважни области на политиката – енергетика, промишленост и търговия – стават все по-взаимосвързани. Въпреки че това оставя правителствата пред трудни и сложни решения, този революционен нов доклад на МАЕ предоставя силна, базирана на данни основа за техните решения“, коментира изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. „Преходът към чиста енергия представлява голяма икономическа възможност и държавите с право се стремят да се възползват от това. Правителствата обаче трябва да се стремят да разработят мерки, които също така насърчават постоянната конкуренция, иновациите и намаляването на разходите, както и напредъка към техните енергийни и климатични цели“, отбелязва Бирол.
Нарастването на глобалния пазар на чисти технологии е придружено от рекордна вълна от инвестиции в производството на чисти технологии, тъй като страните се стремят да укрепят енергийната си сигурност, да запазят икономическото си предимство и да намалят емисиите. По-голямата част от тези разходи са концентрирани в страните и регионите, които вече са установили ясна опора в сектора и се стремят да надграждат своите позиции: Китай, Европейският съюз и Съединените щати и все повече Индия.
Все пак, въпреки силното въздействие на Закона за намаляване на инфлацията и Закона за инфраструктурата в Съединените щати, Закона за индустрията с нетни нулеви печалби на ЕС и Схемата за стимулиране, свързана с производството на Индия, Китай се очаква да остане световната производствена сила в обозримо бъдеще. При днешните настройки на политиката нейният износ на чисти технологии е на път да надхвърли 340 милиарда долара през 2035 г., което е приблизително еквивалентно на прогнозираните приходи от износ на петрол тази година на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства взети заедно.
Изкопаемите горива представляват 40% от международната търговия като маса, но само 10% като стойност
В същото време страните в Югоизточна Азия, Латинска Америка и Африка представляват по-малко от 5% от стойността, генерирана от производството на чисти технологии. Докладът подчертава, че вратата на новата икономика на чистата енергия остава отворена за страни на различни етапи на развитие. Той идентифицира ключови възможности за нововъзникващите и развиващите се икономики въз основа на оценка за всяка страна на повече от 60 показателя като бизнес среда, инфраструктура за енергия и транспорт, наличност на ресурси и размер на вътрешния пазар.
Докладът установява, че освен добива и преработката на критични минерали, нововъзникващите и развиващите се икономики могат да се възползват от своите конкурентни предимства, за да се придвижат нагоре по веригата на стойността. Например Югоизточна Азия може да се превърне в едно от най-евтините места за производство на полисилиций и пластини за слънчеви панели през следващите 10 години, докато Латинска Америка – особено Бразилия – има потенциала да разшири производството на вятърни турбини за износ към други пазари в Америка. Северна Африка има условия да се превърне в център за производство на електромобили през следващото десетилетие, докато различни страни в Африка на юг от Сахара биха могли да произвеждат желязо с водород с ниски емисии.
Докладът също така разглежда важните глобални последици, тъй като търговията с технологии за чиста енергия се разширява. От една страна, преминаването от внос на изкопаеми горива към внос на чисти технологии може да увеличи устойчивостта на енергийните доставки. Докато доставките на изкопаеми горива трябва да бъдат попълнени веднага щом бъдат изразходвани, вносът на чисти технологии осигурява траен запас от енергийно оборудване. Това води до по-голяма ефективност: едно пътуване на голям контейнерен кораб, пълен със слънчеви фотоволтаични модули, може да осигури средства за генериране на количества електроенергия, равни на природния газ от повече от 50 големи LNG танкера или въглищата от повече от 100 големи кораби.
Съществуват обаче и нови измерения на енергийната сигурност, които трябва да се вземат предвид. Днес около половината от цялата морска търговия с чисти енергийни технологии минава през Малакския проток, който свързва Индийския и Тихия океан. Въпреки че последиците за енергийната сигурност са различни, заслужава да се отбележи, че това е значително повече от приблизително 20% от търговията с изкопаеми горива, която минава през Ормузкия проток. Повече подробности за това как може да се развие търговията с чисти енергийни технологии са представени в интерактивния инструмент за изследване на търговията, който е част от онлайн версията на доклада.