fbpx

МАЕ прогнозира рекорден ръст на доставките на втечнен газ за Европа

След шока в доставките на газ от 2022/23 г., търсенето на природен газ се върна към структурен растеж през 2024 г. и продължи да нараства през отоплителния сезон 2024/25 г. Растежът е концентриран предимно в Европа и Северна Америка, като метеорологичните условия, включително по-ниски температури, са довели до по-силно използване на газ в сградите и енергийния сектор. За разлика от това, растежът на търсенето на газ се забавя в Азия на фона на по-високите спот цени на втечнения природен газ (LNG) и по-меката зима в Китай, са част от изводите в доклада на Международната агенция по енегретика (МАЕ) за глобалния газов пазар.

Отбелязва се, че по-строгите пазарни основи оказват възходящ натиск върху цените на газа на всички ключови пазари, докато геополитическото напрежение също продължава да подхранва нестабилността на цените. Ръстът под средния глобален добив на втечнен природен газ и по-малкият износ на газ по тръбопроводи от Русия за Европейския съюз поддържат доставките ограничени и увеличават необходимостта от механизми за съхранение и резерв на газ.

Прогнозите на МАЕ сочат, че растежът на глобалното търсене на газ ще се забави до около 1,5% през 2025 г. поради комбинация от първоначално затегнати пазарни условия и повишена макроикономическа несигурност. Глобалният газов баланс остава крехък във все по-сложен геополитически контекст и диалогът между производители и потребители е важен за гарантиране на сигурни доставки на газ.

Моделите на търсене на природен газ варират значително на ключови газови пазари, до голяма степен движени от метеорологичните условия. Предварителните данни показват, че потреблението на природен газ се е увеличило с 1,8%, или малко под 35 милиарда кубични метра (bcm), на годишна база (на годишна база) през отоплителния сезон 2024/25 на избраните пазари, обхванати от текущата пазарна актуализация. За разлика от предходните години този сравнително силен растеж се дължи до голяма степен на Европа и Северна Америка.

В Европа потреблението на газ се е увеличило с близо 10% на годишна база, тъй като по-ниското производство на електроенергия от възобновяеми източници е подкрепило по-високото използване на газ в енергийния сектор. Периодите на слабо производство на вятърна енергия са подчертали ключовата роля, която газовите електроцентрали могат да играят за гарантиране на сигурността на доставките на електроенергия на енергийните пазари, доминирани все повече от променливи възобновяеми източници.

В Европа по-малкият внос на газ от Норвегия и Русия, заедно с по-високото търсене на природен газ, увеличават необходимостта от подземни хранилища. В Европейския съюз нетните тегления от хранилища са нараснали с повече от 50% на годишна база, което представлява над 30% от търсенето на природен газ през периода ноември-март. В Съединените щати по-високото потребление на газ също е довело до теглене от хранилища с повече от 40% в сравнение с година по-рано.

Световното предлагане на LNG е нараснало с 2% (или 6 милиарда кубически метра) на годишна база през отоплителния сезон 2024/25 г. Това сравнително малко увеличение е до голяма степен подкрепено от съоръжението за втечнен природен газ Plaquemines в Луизиана, което започна работа в края на 2024 г. и само представляваше почти половината от допълнителните доставки на втечнен природен газ през зимата.

Прогнозите на агенцията са, че ръстът на доставките на втечнен природен газ ще се ускори до 5%, или 27 милиарда кубически метра, през 2025 г. на фона на очакваното стартиране и увеличаване на няколко големи проекта за втечнен природен газ. Очаква се Северна Америка да представлява около 85% от глобалните допълнителни доставки на втечнен природен газ през 2025 г. Руският проект Arctic LNG 2 не се счита за източник на твърди доставки на LNG в текущата прогноза поради по-широката среда на санкции.

Ръстът на доставките на втечнен природен газ през 2025 г. се очаква да бъде частично компенсиран от по-ниските доставки на газ от Русия по тръбопроводи за Европа. Тази прогноза предполага, че през останалата част от годината няма да има доставки на руски газ по тръбопроводи през Украйна, което би намалило доставките на руски газ по тръбопроводи за Европейския съюз през 2025 г. в сравнение с 2024 г.

МАЕ специално отбелязва, че нивата на запасите от природен газ в Европейския съюз в края на отоплителния сезон са с 25 млрд. куб. м под нивото си от година по-рано, потенциално увеличавайки търсенето за попълване на местата за съхранение това лято. Тези фактори, взети заедно, биха наложили по-висок европейски внос на втечнен природен газ през тази година, което ще затегне глобалния газов баланс.

Растежът на глобалното търсене на газ се прогнозира да се забави до около 1,5% през 2025 г., като търсенето на природен газ в Азия се очаква да нарасне с малко над 2%, което е значително забавяне в сравнение с 2024 г., когато търсенето в региона нарасна с 5,5%. Въпреки това се очаква Азия да остане най-големият фактор за растежа на глобалното търсене, като ще представлява около една трета от нарастващото търсене на газ през 2025 г.

След резкия спад с 18% през 2024 г. вносът на втечнен природен газ в Европа се очаква да се възстанови през 2025 г. Тенденция вече е обърната през първото тримесечие на 2025 г., когато Европа увеличи вноса си на LNG с повече от 20% на годишна база на фона на по-нисък внос на газ от тръбопроводи и по-силно вътрешно търсене. Очаква се по-високите нужди от попълване на хранилищата заедно с по-ниските потоци на газ по тръбопроводи да подкрепят по-силен внос на LNG през сезона на зареждане. За цялата 2025 г. вносът на втечнен природен газ в Европа се очаква да нарасне с 25% (или над 30 bcm) и да достигне нива, близки до най-високите си стойности за всички времена.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"