Въпреки че днешните пазари на критични минерали може да изглеждат добре снабдени, като цените са доста по-ниски от върховете, наблюдавани през 2021 и 2022 г., ново изследване на Международната агенция по енергетика (МАЕ) установява, че комбинацията от нарастваща концентрация на доставки в няколко страни и разпространението на ограниченията за износ повишава риска от болезнени смущения.
Годишният глобален преглед на критичните минерали на МАЕ представя най-новите данни и анализи за предлагането, търсенето, инвестициите и други за ключови енергийни минерали, включително мед, литий, никел, кобалт, графит и редкоземни елементи. За първи път докладът включва и анализ на по-широк спектър от енергийни стратегически минерали, които играят жизненоважна роля във високотехнологичния, аерокосмическия и напредналия производствен сектор.
Докладът установява, че пазарите на критични минерали са станали по-концентрирани, а не по-малко, особено що се отнася до рафинирането и преработката. За мед, литий, никел, кобалт, графит и редкоземни елементи средният пазарен дял на тримата водещи производители се е увеличил до 86% през 2024 г. от около 82% през 2020 г., като почти целият ръст на доставките идва от единствения водещ доставчик: Индонезия за никел и Китай за всички останали минерали.
Въпреки че политиците са осъзнали предизвикателствата, подробен анализ на МАЕ на обявените проекти показва, че напредъкът към по-диверсифицирани вериги за доставки на критични минерали се очаква да бъде бавен. Въз основа на днешните политически настройки и инвестиционните тенденции, средният дял на тримата водещи доставчици се очаква да намалее само незначително през следващото десетилетие, като ефективно се върне към нивата на концентрация, наблюдавани през 2020 г.
Ръстът на търсенето на ключови енергийни минерали е силен през последните години. Търсенето на литий се е увеличило с близо 30% през 2024 г., значително надвишавайки годишния темп на растеж от 10%, наблюдаван през 2010-те. Въпреки това, значителното увеличение на доставките – водено от Китай, Индонезия и части от Африка – оказва натиск за намаляване на цените, особено на металите за батерии. От 2020 г. насам растежът на предлагането на метали за батерии е два пъти по-висок от този в края на 2010-те.
Въпреки това, разглеждайки баланса между търсенето и предлагането през следващото десетилетие, докладът вижда рискове. Инвестиционният импулс в критични минерали е отслабнал: разходите са нараснали само с 5% през 2024 г., в сравнение с увеличението от 14% през 2023 г. Проучвателната дейност се е задържала през 2024 г., което отбелязва пауза във възходящата тенденция, наблюдавана от 2020 г. насам, а стартиращото финансиране показва признаци на забавяне.
Конкретно, докладът подчертава основните рискове, пред които са изправени пазарите на мед. С очакваното рязко увеличение на търсенето, тъй като страните се стремят да разширят своите електрически мрежи, настоящият проект за добив на мед сочи 30% дефицит на доставките до 2035 г.
Нарастващите ограничения за износ също биха могли да повлияят на сигурността на доставките. От стратегическите минерали, свързани с енергията, обхванати от доклада, 55% вече са обект на някаква форма на контрол върху износа. Освен това обхватът на ограничителните мерки се разширява, за да обхване не само суровини и рафинирани материали, но и технологии за преработка.
Разширеният анализ на 20 стратегически минерала, свързани с енергетиката, установява, че макар пазарните размери да са малки за някои, прекъсванията биха могли да имат прекомерни икономически последици. Китай е водещ в рафинирането на 19 от 20-те анализирани минерала и има среден пазарен дял от около 70%. А 15 от минералите са показали по-голяма ценова волатилност от петрола.
МАЕ изследва също така веригите за доставки на минерали за нововъзникващи технологии за батерии, като например LFP и натриево-йонни батерии, които представляват предизвикателство за съществуващите литиево-йонни батерии на базата на никел. Докладът отбелязва, че тези технологии все още са изправени пред високи рискове от концентрация, като Китай контролира веригите за доставки на жизненоважни материали като манганов сулфат и фосфорна киселина.