fbpx

Механизъм за компенсиране на скъпия ток искат от енергоемката ни индустрия

Необходимо е в спешен порядък да бъде въведен механизъм за компенсиране на цените на електроенергията за енергоинтензивната индустрия у нас при цени над 120 лева за мегаватчас (MWh) за 80 процента от потреблението„. Това се посочва в писмо на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), адресирано до премиера, министъра на енергетиката и ресорни парламентарни комисии.

Организацията изтъква че на 31 март 2025 г. действието на механизма за компенсиране на цените на електрическата енергия за небитовите крайни клиенти е изтекло. Оттогава насам енергоинтензивната индустрия е изложена на ценовите влияния на краткосрочния пазар на електрическа енергия. Обръща се внимание, че през изминалата година цяла Югоизточна Европа и България в частност са изложени на много по-високи пазарни цени спрямо Централна и Западна Европа поради липсата на междусистемна свързаност между регионите. Това е системен проблем, чието решаване ще отнеме години. Това влошава конкурентоспособността на българските енергоинтензивни предприятия, които са основно експортно ориентирани и са в основата на кръговата икономика, пише в писмото.

От БФИЕК отбелязва, че България е единствената страна от Европейския съюз със значим дял на енергоинтензивната индустрия във формирането на БВП, която няма целенасочена политика за подкрепа на тези отрасли. Цитира се и доклада на Марио Драги, според който са необходими политики за осигуряване на конкурентоспособността на тези индустрии.

В същото време, изтъкват от федерацията, е нас, дори и при прилагане на компенсации за цените на електрическата енергия, ценовите равнища не гарантират конкурентоспособност на енергоинтензивните предприятия. Цитиран се данни на НСИ за индекса на промишленото производство за февруари и март 2025 г.: за март 2025 г. календарно изгладеният индекс на промишленото производство спада с 8,3 на сто, което е най-големият спад от март 2024 г. и над два пъти по-голям от този за февруари 2025 г. (-3,5 на сто), пише в писмото.

От началото на годината цената на електроенергията на пазара „Ден напред“ в България възлиза на 115,41 евро/мегаватчас (MWh), в Германия е 98,63 евро/мегаватчас, а тази във Франция – 75,62 евро/мегаватчас. В допълнение в тези страни действат различни механизми за дългосрочно договаряне и различни облекчения за цената на електрическата енергия за енергоинтензивната индустрия, посочват от организацията.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"