fbpx

МФ припомнят, че България е отличник в ЕС по отношение на дълг прямо БВП

Като продължение на задочния дебат за евентуално предстоящо теглене на нов държавен дълг, от Министерството на финансите обърнаха внимание на факта, че България продължава да е на второ място в ЕС сред държавите с най-нисък дълг.

По данни на Евростат към края на първото тримесечие на 2023 г. съотношението на дълга на сектор „Държавно управление“ към БВП възлиза на 22,5%, като само Естония има по-нисък дълг. Всички други 25 държави-членки имат по-високи нива на дълг, при средно за ЕС – 83,7%.

Изтъква се, че през последните години се наблюдава трайна тенденция за намаляване на нивата на съотношението на държавния дълг в България към БВП, като тя се запазва дори след изолираното увеличение през 2020 г. вследствие на пандемията от COVID-19. През 2017 г. нивото на дълг на България е 25,1% от БВП, през 2018 г. – 22,1%, през 2019 г. – 20,0%, през 2020 г. – 24,5%, през 2021 г. – 23,9%, през 2022 г. – 22,9%, а към края на 2023 г. се очаква да бъде около 22,0%.

От ведомството на Асен Василев припомнят, че с приетия от Народното събрание Закон за държавния бюджет за 2023 г. се предвижда максимално ниво на новия държавен дълг в размер на 7,5 млрд. лв. От тях приблизително 3 млрд. лв. са необходими за рефинансиране на дълг в обращение, което служебното правителство вече изпълни през януари т.г., в т.ч. за падежа на 7-годишни еврооблигации, емитирани през март 2016 г. и за падежа на 10,5-годишни вътрешни държавни ценни книжа, емитирани през януари 2013 г. Останалите около 4,5 млрд. лв. са предвидени за финансиране на касовия дефицит от 2,5% от БВП, заложен и гласуван в бюджета.

Отбелязва се още, че освен трайната тенденция за намаляване на относителните нива на дълга, България се изкачва нагоре в класацията на ЕС сред държавите с най-нисък дълг. До 2017 г. България е на трето място в ЕС, но през 2018 г. измества Люксембург и нашата държава вече заема второто място.

От МФ посочват и че ниските нива на дълг, както и ниските разходи по обслужване на държавния дълг в България, са забелязани, освен от Европейската комисия, но и от световните медии. Така, на 12 октомври България е класирана на първо място в ЕС от списание „Икономист“ за най-ниски разходи по обслужване на дълга, дори по-ниски от тези на Естония.

Припомняме, в интервю за БТА  в кулоарите на Годишната среща на Световната банка и МВФ, проведено миналата седмица в Маракеш, министър Василев отбелязва, че има доста сериозен падеж догодина, когато трябва да върнем стар дълг, затова в оставащата част от годината ще си изпълним това, което е заложено по бюджет по отношение на емисиите на дълг

Той обръща внимание, че имайки предвид, че тенденцията да се запазват или увеличават основните лихвени проценти в ЕС и САЩ продължава, тъй като инфлацията остава доста висока и в двата региона, по-добре е да емитираме по-рано, отколкото по-късно.

В отговор лидерът на ГЕРБ Борисов обидено заяви, че никой не го е уведомил за този дълг, забравил вероятно това, че въпросното поемане на дълг е записано в бюджета за 2023 година, подкрепен и от депутатите от ГЕРБ.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"