Нае база перспективите на Международния валутен фонд (МВФ) от октомври 2023 г. и актуализацията от януари 2024 г., изданието Visual Capitalist представя прогнозите за растеж на глобалния БВП през 2024 г. в 191 страни по света.
Изтъква се, че устойчивият растеж на БВП и намаляващата инфлация стимулират по-добри перспективи за 2024 г., въпреки че предпазливостта остава в глобалните икономики.
Докато инвеститорите се надяват, че намаляването на лихвите в САЩ може да се случи още през май, Фед сигнализира, че няма да „обяви победа“ твърде скоро. Тъй като страните по света маневрират в сложен пейзаж, те са изправени пред набор от рискове, които включват инфлационни скокове, нарастващи дългови натоварвания и намаляващи потребителски спестявания, коментира Visual Capitalist.
През 2024 г. се прогнозира растежът на реалния БВП да нарасне с 3,1%, което е леко по-високо спрямо прогнозите от октомври. Въпреки че се предвижда положителен растеж във всички региони, той варира значително поради много фактори – от ефектите на по-високите разходи за заеми до ниските потребителски нагласи.
България е на 91-во място с прогноза за ръст на БВП от 3,2%. Сред страните от ЕС най-предно място (65-то) заема Румъния с 3,8% вероятен ръст на БВП през 2024 година.
В Съединените щати се очаква растежът на БВП да остане умерено силен (2,1%), подкрепен от нарастващите реални заплати, стимулиращи потреблението в цялата икономика. И все пак в сравнение с миналата година растежът се очаква да се забави на фона на смекчаването на пазара на труда. През 2024 г. Citigroup обяви, че съкращава 20 000 служители след разочароваща година. Междувременно технологични фирми като Google, Amazon и Salesforce намаляват броя на служителите. Заедно с това гигантът за доставка на пакети UPS обяви съкращения на 12 000 работни места.
В Китай неволите на пазара на имоти влачат икономическия растеж. Намаляването на стойността на недвижимите имоти се отрази на доходите, активите и общественото настроение. Поради тези насрещни ветрове се очаква ръстът на потреблението да спадне през годината.
Латинска Америка Чили и Бразилия бяха сред първите развиващи се страни, които повишиха лихвените проценти през 2021 г. – и бяха едни от първите, които ги намалиха миналата година. Благодарение на подобряването на вътрешното търсене на фона на разсейването на скоковете на цените, МВФ подобри перспективите за Бразилия и Мексико през 2024 г.
Най-нисък растеж във всички региони се очаква да бъде наблюдаван в Европа (0,9%). В края на 2023 г. Signa, многомилиардна европейска компания за имоти, се срина след най-рязкото покачване на лихвените проценти в 25-годишната история на Европейския съюз. Също така перспективите се помрачават от ниските потребителски настроения и въздействието на високите цени на енергията.
Какви са ключовите рискове?
Въпреки че никой не държи кристална топка, има определени рискове, очертани от МВФ, които биха могли да повлияят отрицателно върху растежа на световния БВП:
- Рязко нарастване на цените на суровините: Ако геополитическото напрежение ескалира във войната Израел-Хамас, то може да се разпространи в по-широкия регион, което да доведе до скокове в цените на енергията. Над една трета от световния износ на петрол е базиран извън региона, в допълнение към 14% от световния износ на газ. Като добавим към това и факта, че 11% от международната търговия минава през Червено море, което е свидетел на продължителни атаки между подкрепяните от Иран бунтовници хути и удари от САЩ и техните съюзници.
- Упорита инфлация: Завръщането на прекъсванията на доставките, съчетано с прегрят пазар на труда, може да добави инфлационен натиск, потенциално водещ до по-високи лихвени проценти. На свой ред фондовите пазари могат да реагират неблагоприятно и финансовата стабилност може да се влоши.
- Икономиката на Китай се забавя: Сривът на пазара на имоти може да навреди на вътрешния растеж и доверието на потребителите, което ще доведе до спад на потреблението в цялата страна. Отчитайки почти 19% от глобалния БВП (ППС) през 2023 г., забавящата се китайска икономика може да засегне страните, които разчитат на търговията с Китай.
Докато тези рискове остават налице, икономиката може да стане свидетел и на положителни изненади. Ако инфлацията спадне по-бързо от очакваното, това вероятно ще доведе до парично облекчаване и тласък на глобалния икономически растеж. Като цяло глобалната икономика се противопостави на очакванията през 2023 г. и може да направи същото през 2024 г.