По-високите обеми на износ на петрол, съчетани с растящите цени на газа, ще увеличат печалбите на Русия от износ на енергия до 337,5 милиарда долара тази година, което е 38% увеличение спрямо 2021 г., сочи документ на министерството на икономиката, цитиран от Ройтерс.
Скокът в приходите, ако се осъществи, ще помогне за укрепване на руската икономика в лицето на вълните от западни санкции.
Освен това, коментира агенцията, той ще предостави на президента Владимир Путин пари в брой за финансиране на военните разходи или за увеличаване на заплатите и пенсиите в момент, когато икономиката е изпаднала в рецесия и инфлацията подкопава жизнения стандарт.
Но бумът в печалбите от енергия само частично компенсира щетите от санкциите върху икономиката като цяло, изтъкват анализатори.
„Въздействието на санкциите върху икономиката на Русия е много неравномерно. В някои сектори то е катастрофално, като например автомобилната индустрия. Петролният сектор засега е относително невредим“, заявява Янис Клуге, старши сътрудник в Германския институт за международни и Въпроси по сигурността.
Освен автомобилите, той посочи ИТ и финансите като два от най-засегнатите сектори. „Тези сектори са имали най-силни връзки със Запада и следователно страдат най-много.“
Документът на министерството предвижда печалбите от износ на енергия да намалеят до 255,8 милиарда долара през следващата година, което все още е по-високо от цифрата за 2021 г. от 244,2 милиарда долара.
Средната експортна цена на газа ще се удвои тази година до 730 долара за 1000 кубически метра, преди постепенно да спадне до края на 2025 г., сочи прогнозата.
Газовите потоци от Русия, най-големият доставчик на Европа, се движат на намалени нива тази година, след като един маршрут беше затворен, заради нахлуването на Рсия в Украйна, на някои европейски държави доставките бяха спрени поради отказ да плащат газ в рубли и спорът за ремонта на турбина за газопровода „Северен поток 1“, заради което Газпром намали драстично доставките за Германия.
В резултат на това цените на газа се повишиха, изправяйки европейските потребители пред заплахата от енергийни норми тази зима и нива на инфлация, невиждани от десетилетия.
Сега руското министерство на икономиката прогнозира, че обемите на газ по тръбопроводи от руския износител Газпром ще паднат до 170,4 милиарда кубически метра тази година, в сравнение с прогнозата, публикувана през май от 185 bcm и спрямо 205,6 bcm, изнесени през 2021 г.
Русия започна постепенно да увеличава производството си на петрол след свързаните със санкциите ограничения и тъй като азиатските купувачи засилиха вноса, което накара Москва да увеличи прогнозите си за добив и износ до края на 2025 г., се посочва още в документа.
Увеличават се и доставките на газ за Китай, но от Газпром не предоставят подробности и Европа остава далеч по-големият пазар за руски газ.
Като цяло прогнозите на министерството на икономиката, цитирани от Ройтерс, показват, че руската икономика се справя със санкциите по-добре, спрямо началните опасения на Москва и ще се свие по-малко от очакваното.
В един момент министерството прогнозира, че икономиката е на път да се свие с повече от 12%, което ще бъде най-големият спад на икономическото производство след разпадането на Съветския съюз и произтичащата от това криза в средата на 90-те години.
Сега очакванията са БВП да се свие с 4,2% тази година, а реалните разполагаеми доходи да паднат с 2,8%.