Развенчавайки наложилите се теории за външната политика на малките държави, които твърдят, че вътрешните и международните ограничения значително ограничават възможностите на малките държави, принуждавайки ги да дадат приоритет на физическата сигурност и регионалните проблеми, Азербайджан демонстрира забележителна активност във външната си политика като ключов играч в разглеждането на важни въпроси и в разрешаването и на значими регионални проблеми. Това се изтъква в текст, разпространен от посолството на Азербайджан в София.
Специално се обръща внимание на създаването на платформа за сътрудничество „Баку-Тбилиси-Анкара-София“, която трябва да даде тласък на регионалното сътрудничество в един разширен Черноморски регион, с по-нататъшно укрепване на търговските, икономическите и инвестиционните връзки и засилвайки сътрудничеството в транспорта и комуникациите, чрез развитие на регионална транспортна мрежа. Припомняме, преди дни в Истанбул се проведе среща на представитери на четирите страни, които са обсъждали преноса на зелена енергия по тази ос. Все още от българскаа страна няма официална информация за разговорите.
От посолството на Азербайджан посочват, че този формат ще проправи пътя към пълното отключване на потенциала в такива области като логистика, инфраструктура, комуникации, цифровизация и преход към зелена енергия. Той също така ще съсредоточи усилията върху споделената цел на страните за повишаване на ефективността и конкурентоспособността на Транскаспийския Среден коридор „Изток-Запад“. И четирите страни са привърженици на развитието на регионалната транспортна инфраструктура по Средния коридор, напредвайки в цифровизацията и улеснявайки движението на търговските потоци.
Обръща се внимание, че България може да спечели от засиленото сътрудничество с Азербайджан, особено в развитието на транспорта и свързаността. Като ключова транзитна страна в Югоизточна Европа, България може да използва подобрената транспортна свързаност и улесняването на търговията по Средния коридор, за да засили ролята си на врата между Азия и Европа. Модернизацията на логистичната инфраструктура, дигитализацията на митническите процедури и повишаването на ефективността при транспортирането на товари могат да намалят времето за транзитни превози и разходите за стоките, преминаващи през България.
Освен това по-силните двустранни икономически връзки биха могли да открият нови възможности за българския бизнес в търговията, инвестициите и енергийното сътрудничество, особено в области като логистика, възобновяема енергия и развитие на инфраструктурата. Чрез засилване на сътрудничеството с развиващия се Азербайджан, който се превърна в транспортен „хъб“ в Евразия, България може да засили стратегическата си позиция в регионалните и глобалните вериги на доставки, като стимулира своя икономически растеж и търговска конкурентоспособност.
В по-общ план текстът посочва, че през последните години Азербайджан демонстрира иновативно лидерство от принципни позиции, както се вижда от неговото председателство в рамките на редица глобални и регионални форуми, включително Движението на необвързаните и Срещата на най-високо равнище по въпристе на политиките, свързани с промените в климата – UNCCC COP29.
На фона на настъпилите пълни с предизвикателства времена в Европа, Азербайджан се превърна в паневропейски доставчик на газ и надежден партньор – роля, която всъщност отразява само част от по-широкия стратегически ангажимент. Страната също така се утвърди като ключов регионален транспортен „хъб“, като надгражда върху мултимодални инфраструктурни проекти, разработени през последните години, отбелязват от дипломатилеското представителство.
Обръща се внимание, че азербайджанската дългосрочната визия се е оказала успешна, в това число и в развитието на свързаност и енергийни доставки между Каспийския и Черноморския регион. Понастоящем представляващ важен елемент от инициативата „Един пояс, един път“, Транскаспийският среден коридор „Изток-Запад“, който минава през територията на Азербайджан, се превърна в практическа алтернатива за европейските страни, които се стремят да заобиколят минаващият през Русия „Северен коридор“.
Успехът на Азербайджан се дължи и на неговия новаторски подход към външната политика, който включва платформи за сътрудничество на малки групи, замислени да подобряват регионалната стабилност, икономическата свързаност и сигурността. Тези механизми събират заедно Азербайджан и страните от региона, насърчавайки диалога, развитието на инфраструктурата, на търговията и по-широкото сътрудничество.