fbpx

МВФ разработи „помагало“ за въвеждане на цифрови валути от централните банки

Цифровите валути на централните банки (CBDC) могат да подобрят платежните системи, както и финансовото приобщаване – ако са подходящо проектирани. Ако не, те биха могли да представляват риск, изтъкват авторите на антализ, публикуван в блога на Международния валутен фонд…

Въпреки че не всички страни могат да имат нужда от незабавно внедряване на CBDC, много от тях проучват CBDC, така че ще имат възможност да въведат такъв в бъдеще, ако стане уместно за тях. По-вероятно е ползите да дойдат навреме, следвайки политиките, следвани от държавите и реакцията на частния сектор, както и развитието на технологиите.

В повечето случаи би било полезно за страните да продължат да проучват CBDC, внимателно и систематично, по думите на управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева в неотдавнашната си реч на Singapore Fintech Festival.

Бахамите, Ямайка и Нигерия вече въведоха CBDC, а повече от 100 държави са в етап на проучване. Централните банкери в Бразилия, Китай, еврозоната, Индия и Обединеното кралство са в челните редици.

МВФ наскоро пусна виртуален CBDC Virtual Handbook за събиране и споделяне на информация с политиците по целия свят и за да служи като основа за ангажимента на МВФ с властите в държавите. Ние възнамеряваме това да бъде жив документ, който ще бъде актуализиран и разширяван с нарастването на нашите знания и анализи и с появата на нови уроци и прозрения от страните.

Публикуваните досега глави обхващат процеси и теми от политиката:

  • Как централните банки трябва да проучат цифровата си валута? Държавите, които решат да преследват CBDC, ще поемат по различни пътища в зависимост от степента на цифровизация на икономиката, правната и регулаторната рамка и капацитета на централната банка. Ние предлагаме динамичен процес на вземане на решения, в който централните банки могат да продължат въпреки несигурността и да коригират темпото, мащаба и обхвата на своите инициативи в отговор на промените във вътрешните и международни условия.
  • Ръководство за разработване на продукти за цифрова валута на централната банка. За да помогнем на централните банки да проучат и разработят CBDC, ние създадохме ръководство стъпка по стъпка за справяне със сложните изисквания и рискове, свързани с CBDC. Ние го наричаме 5P методология: подготовка, доказване на концепцията, прототипи, пилоти и производство.
  • Последици от цифровите валути на централната банка за трансмисията на паричната политика. Анализираме как CBDC вероятно биха повлияли на паричната политика. Като цяло не се очаква трансмисията на политиката да бъде засегната много при нормални обстоятелства, но ефектите могат да бъдат по-значителни в среда с ниски лихвени проценти или напрежение на финансовия пазар.
  • Прилагане на мерки за управление на капиталовите потоци със CBDC. Ние обясняваме как CBDC могат да бъдат проектирани да улесняват трансграничните плащания, като същевременно управляват капиталовите потоци. С новите цифрови технологии, които могат да направят платежната инфраструктура програмируема, някои от мерките за управление на капиталовите потоци могат да бъдат приложени по-ефикасно и ефективно с CBDC в сравнение с традиционния подход.
  • Ролята на цифровата валута на централната банка за насърчаване на финансовото включване. Като безрискова и широко приемлива форма на цифрови пари, с потенциално по-ниски разходи и по-голяма достъпност, CBDC могат да увеличат финансовото включване. Ако са проектирани правилно, за да възпроизвеждат някои от свойствата на парите в брой, CBDC биха могли да бъдат приети като механизъм за плащане за финансово изключени групи – и да бъдат входна точка към по-широката официална финансова система.

Гледайки напред, нашият ангажимент с централните банки ще продължи, тъй като те преследват нови технологии. Ще продължим да оценяваме потенциалните ефекти на CBDC върху области от финансова стабилност до киберсигурност и трансгранични плащания и ще надграждаме тези първи пет глави с нови публикации, планирани за следващата година. И ще продължим сътрудничеството си с други глобални организации, включително Групата на двадесетте.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"