fbpx

Над 50% от българите не искат мигранти да идват на работа у нас

Българите не са готови за по-масова практика чужденци да идват да работят у нас, сочат резултатите от проучване на Социологическа агенция „Мяра“.

36% от анкетираните отговарят положително, но 50,4% отговарят отрицателно на въпроса „Вие лично, по принцип приемате или по принцип не приемате, когато има недостиг на работна ръка, в България да идват да работят мигранти?“. Очевидна е неохотата – главно сред по-възрастните, но дори и при по-младите преобладава отрицанието, коментират от агенцията. Уточнява се, че е ползвано общо наложеното в дебатите понятие „мигранти“ – за да се провери базисният обществен инстинкт. Разбира се, нужно е и последващо социологическо изследване на темата.

Експериментално е проверено и възприятието за лична, национална и общоевропейска опасност. Както обикновено в такива изследвания, колкото по-абстрактно, а не лично, се отговаря, толкова по-политически, респ. негативни, са отговорите.

По отношение на миграцията като заплаха за Европа, 48,7% са съгласни, че тя е налице – което е чувствително повече от несъгласните 29,1%. Що се отнася до заплахата за България 40% я виждат, но близък по величина дял от 35,1% не я виждат. Още по-малка е „ножицата“ при усещането за лична застрашеност: 43% усещат заплаха заради миграцията за собствената си сигурност, но 38,9% не усещат.

Оказва се, изтъкват от „Мяра“, че у нас потенциални проблеми, свързани с мигрантите не се усещат в степента, в която се отнасят за Европа. Възможно е да се отразява и работата, която България е свършила по отношение на намаляването на миграционния натиск. Най-младите не се чувстват особено застрашени. Но дори и те в по-голяма степен споделят, че заплаха за Европа има.

Изводът за по-добрата оценка за България в сравнение с Европа като цяло се потвърждава и от отговорите на въпроса „Вие лично оценявате като правилна или като неправилна политиката на Европейския съюз по отношение на мигрантите от Близкия изток, Африка и т.н?“ 21% дават положителна оценка, но 44,9% дават отрицателна. Разбира се, немалко са онези, които не могат да преценят.

За мен лично е важно дали става дума просто за мигранти или за хора, които се спасяват от война, казват 62,3% от намиращите опасност за националната сигурност. За мен лично не е важно дали става дума просто за мигранти или за хора, които се спасяват от война, заявяват 28,5% от намиращите опасност за националната сигурност. Условно, този дял крайни мнения – които дори не вземат предвид военните конфликти – се равнява на близо 600 хиляди пълнолетни българи.

Сондажът е социологически експеримент, излъчен в новото предаване в „Ютюб“ „Въпрос на мяра“ с водещ Първан Симеонов. Данните са от независимата изследователска програма на социологическата агенция „Мяра“. Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 6 и 16 февруари 2025 г. сред 803 пълнолетни български граждани.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"