fbpx

Накъде може да тръгне Германия в енергетиката след извънредния вот

Гласоподавателите в Германия, най-голямата икономика в Европа, гласуват На 23 февруари в Германия предстоят извънредни избори за Бундестаг. Ройтерс отбелязва, че това са първите избори, откакто Берлин е прекъснал връзките си с Русия и нейните газови доставки. Агенцията обобщава как основните партии очертават своите енергийни политики:

ХДС/ХСС
Консервативните християндемократи (CDU), които участват в изборите с баварската сестринска партия CSU, обещават да намалят цените на електроенергията с 5 евроцента за киловатчас (kWh) или повече, което се равнява на приблизително 12% от цените през 2024 г.

Партията предлага да се намалят таксите за електроенергийната мрежа, които увеличават разходите на клиентите, отчасти чрез повишаване на цените на разрешителните за въглеродни емисии, като същевременно предлага частни капиталови стимули за инвестиране в електрически мрежи. И двете страни искат и да преразгледат ядрената енергия, която беше изоставена през 2022 г., и може да се отиде към отмяна забраната за изкопаеми автомобилни горива от 2035 г.

Лидерът на ХДС Фридрих Мерц заяви, че бързото преминаване към водород няма да бъде успешно.

AFD
Крайнодясната Алтернатива за Германия (AfD) заяви, че газовите, петролните отоплителни системи и електроцентралите на твърди въглища трябва да продължат да работят. Те искат да продължи вътрешния добив на кафяви въглища и да се преосмисли оттеглянето от ядрената енергия.

В позицията на тази формация се казва, че „идеологическите“ планове на сегашната управляваща коалиция за трансформация към възобновяема енергия зависят от помощта на държавата и ще доведат до бедност, деиндустриализация и задълбочаване на зависимостта от внос.

AfD иска да напусне Парижкото споразумение за климата, да намали енергийните данъци и да рестартира тръбопроводите за внос на газ „Северен поток“ от Русия под Балтийско море.

Кандидатът за канцлер на партията Алис Вайдел заявява, че ще „събори“ вятърните турбини, за да спести от таксите за мрежата, които отразяват разширяването на възобновяемите енергийни източници.

SPD
Социалдемократите (SPD) декларират, че ще продължат да субсидират възобновяемата енергия, като фонд за трансформация ще възстановява на потребителите много от таксите, събрани от тях чрез данъци и такси.

Партията иска да разхлаби конституционните ограничения върху публичния дълг, така наречената дългова спирачка, за да събере повече пари за енергийни субсидии и остава ангажирана със зелена трансформация.

Тя иска да насърчи покупките на произведени в Германия електрически автомобили с временно данъчно облекчение.

ЗЕЛЕНИТЕ
Партията на Зелените иска да продължи да насърчава възобновяемата енергия. Те са напреднали в планирането си за дизайн на пазара на капацитет, където газовите електроцентрали трябва да действат като резервно копие за компенсиране на нестабилното вятърно и слънчево електричество.

Партията иска да насърчи електрическите автомобили, термопомпите, споделянето на енергия и ефективността, както и да продължи подкрепата за потребителите с ниски доходи. Тя се стреми да финансира зелените си политики с повече държавни заеми.

Анализаторите прогнозират, че на вота през февруари социалдемократите, които победиха на изборите преди три години да спечелят около 17% – много по-малко от очакваните 32% за ХДС и за съюзната им партия в Бавария Християнсоциален съюз (ХСС). Фаворит за канцлерския пост е лидерът на ХДС/ХСС Фридрих Мерц. „Алтернатива за Германия“ се очаква да се класира на второ място на изборите с 19% от гласовете.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"