fbpx

Нанасят ли големите банки удар по декарбонизацията на финансите?

Няколко големи американски банки са напуснали Net-Zero Banking Alliance (NZBA). Започнала през 2021 г. под егидата на ООН, тази програма има за цел да способства за постигането на въглеродната неутралност, отбелязва latribune.fr.

Дали това е удар по декарбонизацията на финансите? Според уебсайта на NZBA, пет американски банки са напуснали алианса след 6 декември: Goldman Sachs, Wells Fargo, Citi, Bank of America и Morgan Stanley. Само четири големи американски банки остават членове, включително JPMorgan Chase.

Попитан за тази поредица от напускания, говорител на NZBA е отказал коментар. Сайтът на програмата показва, че 142 банки от 44 държави, представляващи 64 000 милиарда долара активи, към 6 януари са все още част от нея. Но тези напускания идват в доста тежък момент за банките и управляващите активи в Съединените щати.

През ноември няколко институции са били обект на съдебни процедури, заведени от дузина консервативни щати. Те обвиняват инициативите за климата, че нарушават антитръстовите закони, вредят на развитието на изкопаемите горива и причиняват покачване на цените на енергията.

Ефикасността на NZBA е силно критикувана

Въпреки оттеглянето си, Bank of America и Citi потвърждават волята си да дадат своя принос в борбата срещу изменението на климата. Първата потвърди целта си за постигане на въглеродна неутралност до 2050 г. в рамките на Парижкото споразумение, като същевременно сочи, че ще продължи усилията си със своите клиенти, за да отговори на техните екологични нужди.

От своя страна Citi заявява, че подкрепя Глазгоуския финансов алианс за Net Zero (Gfanz)*, който обединява седемте секторни алианса за климата. „Като част от тази еволюция и напредъка на Citi към нейните собствени цели за неутралност, ние решихме да напуснем NZBA и да съсредоточим усилията си върху подкрепата на Gfanz в тази нова фаза“, изтъкват от компанията.

Доклад, публикуван през септември от неправителствената организация Reclaim Finance, критикува ефективността на климатичните ангажименти на 30-те най-големи банки в NZBA. Според документа, целите за декарбонизация не са строги и трябва да бъдат преразгледани, за да имат реално въздействие върху глобалните емисии. В доклад от октомври 2022 г. Finance Watch посочва, че 60-те най-големи банки в света държат около 1,35 трилиона долара в активи от изкопаеми горива в балансите си, факт, който е валиден и днес, според главния икономист на Reclaim Finance Тиери Филипона.

Във Франция три асоциации за защита на околната среда, „Приятели на Земята“, „Oxfam France“ и „Дело на всички нас“, обвиниха BNP Paribas през февруари 2023 г. за „значителния ѝ принос“ към глобалното затопляне, дължащ се на нейните петролни и газови клиенти.

*група, която се формира по време на климатичната конференция СОР26 в Глазгоу и се описва като „глобална коалиция от водещи финансови институции, ангажирани с ускоряване на декарбонизацията наикономиката“




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"