Над 5000 дружества са информирани от НАП с имейли за некоректно подадени данни по Закона за ДДС. От приходната агенция уточняват, че тези дружества до 22 май ще получат електронни писма за установените несъответствия в отчетните регистри. По този начин се насърчават лицата отново да прегледат своите данни и в случай че са допуснали грешки, да ги коригират съгласно реда за извършване на корекции по ЗДДС.
НАП припомня, че за улеснение в края на 2024 г. е внедрена електронна услуга „Предоставяне на информация за несъответствия в дневниците за покупките и дневниците за продажбите по ЗДДС“, която позволява на лицата сами да наблюдават декларираните данни и да следят за неточности в дневниците за покупки и продажби. След като извършат преглед с помощта на е-услугата, те могат да преценят необходимостта от корекции в отчетните регистри по ЗДДС и в данните, свързани с годишните данъчни декларации за корпоративен данък или данъка върху годишната данъчна основа на едноличните търговци. При необходимост от допълнителна информация данъчните съветват да се посети офис на Агенцията.
Изтъква се, че в случай че лицата не отстранят доброволно несъответствията, въпреки че са били информирани от приходната агенция, спрямо тях ще бъдат предприети контролни действия с цел установяване спазването на данъчното законодателство.
В същото време НАП съобщава, че над 162 000 дружества и еднолични търговци вече са обявили доходите си, повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок. Близо 30 000 са подадените до момента годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане. На 30 юни изтича срокът, в който е необходимо тези лица да декларират доходите си и да платят дължимия върху тях данък.
До края на юни самоосигуряващите се лица, които извършват дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане, трябва да декларират и внесат окончателните социални и здравни осигурителни вноски. Заедно с годишната си данъчна декларация, те подават и декларация Образец № 6 с общия размер на дължимите за предходната година осигурителни вноски.
От НАП напомнят, че 30 юни е последният ден и за деклариране и плащане на корпоративен данък (чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане), данъка върху разходите, данъка върху приходите на бюджетните предприятия, както и на данъка върху дейността от опериране на кораби.
Над 758 000 са и гражданите, подали декларациите си пред НАП до полунощ на 30 април, когато изтече и крайният срок за физическите лица да декларират данъка върху доходите си.