Американска група, заета в соларната индустрия разкри агресивна програма за разполагане на огромни количества капацитет за съхранение на енергия до 2030 г., с цел подпомагане на възобновяемите източници да обслужват нуждите на клиентите си, съобщава Ройтерс.
Големите потребители на енергия инвестират в ядрени, геотермални и на природен газ електроцентрали, за да отговорят на нарастващото търсене на електроенергия от центрове за данни. Съхранение на енергия, предимно големи литиево-йонни батерии, може да помогне на източници с нулеви емисии като вятър и слънчева енергия да задоволят тези нужди, като съхраняват енергия, получена при слънчево време и вятър, така че да може да се използва по-късно.
Асоциацията на индустриите за слънчева енергия (SEIA) заявява, че се стреми към 700 гигаватчаса съхранение на енергия в мрежата до края на това десетилетие – около 55% повече от настоящите прогнози. SEIA цели 20% от всички инсталации за съхранение да се появят в жилищни, търговски и обществени сегменти, като останалите 80% са свързани към мрежата.
Асоциацията призовава политиците и регулаторите да прилагат мерки за ускоряване на растежа на съхранението на енергия. Те включват: подпомагане на местното производство на батерии, позволяване на съхранението да се конкурира на пазарите на едро, създаване на програми за държавни поръчки и поддържане на федерална субсидия за системи за съхранение на енергия, създадени в закона за изменението на климата на бившия президент Джо Байдън, Закона за намаляване на инфлацията.
Ройтерс обръща внимание, че тази амбициозна програма е в контекста на политиката на новия президент Доналд Тръмп, който настоява за по-бързо издаване на разрешителни за енергийна инфраструктура, но изразява презрение към възобновяемите енергийни източници, включително слънчевата. Миналата седмица той издаде изпълнителен иск за спиране на федералния лизинг и разрешителни за вятърни проекти.