НАСА публикува наскоро нови правила, регулиращи частните космически полети. Сред тях е задължителното присъствие на борда на бивш астронавт, който трябва да действа като командир на полета, пише Capital.fr.
Тъй като пътуването в космоса става все по-демократично, десетки хиляди богати клиенти се надяват да бъдат следващите късметлии, които ще могат да излетят към звездите. Космосът, този нов Див Запад, остана последното място за изява на милиардерите, които търсят силни усещания. Проблем е, че излитането в Космоса не е решение, което трябва да се взема с лека ръка и развитието на туризма в орбита принуждава космическите агенции като НАСА да си зададат въпроса за самото определение на понятието астронавт.
НАСА иска да постави ясна граница между астронавтите, хора преминали специално обучение, придобили голям опит и готови да прекарат дълги месеци в орбита, и обикновените милиардери, които искат само да си покачат адреналина. Нещо повече, тя иска пенсионираните астронавти да се върнат на работа, като действат като „водачи“ и „инструктори“ за туристите, които ще посетят Международната космическа станция (МКС) през следващите години.
За целта НАСА публикува нови правила, регулиращи частните космически полети в Съединените щати. Американската космическа агенция вече изисква присъствието на бивш астронавт в частните космически полети. Той ще действа като командир на полета по време на цялата мисия. На практика това решение превръща космическата агенция в регулатор на частния космически туризъм в Съединените щати.
Превръщане на бившите професионални астронавти в луксозни гидове
Целта на тези нови правила е да се гарантира сигурността на туристите на борда на МКС по време на престоя им там. НАСА също така препоръчва увеличаване на времето за обучение на космическите туристи, както и установяване на минимални критерии за физическото и здравословното им състояние, за да получат разрешение за излитане в Космоса. Американската космическа агенция основава своя доклад на заключенията, които направи от последната мисия на „Axiom flight“, организирана в партньорство със SpaceX, по време на която четирима души посетиха МКС, за да изпитат въздействието на микрогравитацията.
Тази мисия беше ръководена от бивш професионален астронавт на НАСА, Майкъл Лопес-Алегрия, който сега работи за Axiom Space като главен астронавт. Именно той изигра тази прословута роля на „инструктор“ по време на първата частна мисия до МКС. НАСА следва стъпките на руските си събратя, които преди няколко месеца изпратиха професионален космонавт да придружава филмов екип при посещението му на МКС. Неговата задача беше както да осигури безопасността на пътниците, така и да отговори на въпросите им относно протичането на една космическа мисия.