Пазарите на природен газ в Европа имаха нестабилно начало на 2025 г., като цените скочиха по-рано този месец до най-високото си ниво от две години, добавяйки към напрежението, пред което са изправени бизнеса, потребителите и правителствата в целия континент, изтъкват авторите на анализ, публикуван на сайта на Международната агенция по енергетика…
Основният европейски еталон за цените на газа, TTF, в момента е около 47 EUR/MWh (или 14,50 USD/MBtu). Това е далеч под върховете, наблюдавани след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., но въпреки това е около двойни нива отпреди кризата. Доставките на природен газ бяха затегнати от спирането на транзита на руски тръбопроводен газ през Украйна от януари 2025 г. – както и връщането към средните зимни условия (след две по-меки от обичайните зими), което доведе до увеличаване на тегленията от съоръженията за съхранение на газ.
В допълнение, сравнително дълъг период на ниска скорост на вятъра и ограничено слънчево греене през първата половина на ноември – явление, често наричано Dunkelflaute – изискваше 80% увеличение на потреблението на газ в сравнение със същия период през 2023 г., за да се осигурят непрекъснати доставки на електроенергия. Пазарът на газ в световен мащаб също остава напрегнат през тази година. Въпреки че се очаква растежът на глобалните доставки на втечнен природен газ да се ускори от само 1,5% през миналата година до 5% през 2025 г., подкрепен главно от увеличаването на съоръженията за втечнен природен газ в Северна Америка, това е частично компенсирано от спирането на транзита на руски газ през Украйна.
Относително ниското количество газ в хранилищата в Европейския съюз – с нива от около 24 милиарда кубически метра (bcm), или 36%, под нивото, което беше по това време миналата година – оказва натиск за повишаване на цените. Постигането на целите на ЕС за запълване на хранилищата преди началото на следващата зима ще изисква много по-големи притоци на газ, отколкото през предходните две години, увеличавайки призива на Европа към глобалните пазари на LNG и затягайки пазарните основи.
Европейските потребители и правителства навлизат в четвъртата година на високи и нестабилни цени на газа. Високите цени на суровината имат косвен ефект върху цените на електроенергията, както и косвено върху цените на храните чрез по-високи производствени разходи за производителите.

Икономическите щети са видими както за домакинствата, така и за бизнеса; първоначалният период на шока от цената на газа е ключов фактор, допринасящ за инфлацията и рязкото покачване на разходите за живот и допринесе за по-високи нива на енергийна бедност в цяла Европа. Цените на газа за промишлени потребители в Европа от 2022 г. са средно с 30% по-високи, отколкото в Китай и пет пъти по-високи, отколкото в Съединените щати. Няколко индустрии с интензивно използване на газ и енергия трябваше да намалят производството, а някои заводи бяха затворени. Повишените цени на газа и тяхното широко въздействие усложниха усилията на правителствата да осигурят надеждни и достъпни енергийни доставки за гражданите и компаниите и поставиха в центъра на вниманието международната конкурентоспособност на европейската индустрия.
В ЕС Европейската комисия и правителствата на страните членки въведоха набор от мерки за овладяване на нестабилността и защита на потребителите, включително въвеждането на мерки за подкрепа на достъпността, задължения за съхранение на газ, доброволни цели за намаляване на потреблението на газ и съвместен механизъм за закупуване на газ. Въпреки че остават някои инфраструктурни тесни места, Европа успя да използва добре свързани газови мрежи и значителна инфраструктура за внос на втечнен природен газ, което й позволи бързо да увеличи вноса на втечнен природен газ и да диверсифицира доставките си на газ. Въпреки спада на руските газови потоци към Европа с повече от 80 милиарда кубически метра (или 50%) през 2022 г., физическият недостиг на доставки на газ беше избегнат.
Освен това от началото на 2022 г. в цяла Европа (включително ЕС, Норвегия, Швейцария и Обединеното кралство) бяха добавени около 250 гигавата нови възобновяеми мощности за енергия, което спомага за избягването на кумулативно общо потребление на повече от 60 милиарда кубични метра газ в електроенергийния сектор оттогава. Въпреки че продажбите на термопомпи рязко се забавиха от върховете си през 2022 г. и 2023 г., 8-те милиона единици, продадени от 2022 г. насам, също намалиха търсенето на газ по време на пиковия отоплителен сезон. Европа постигна и сериозни подобрения в енергийната ефективност през 2022 г. и 2023 г., което помогна да се предотврати още по-голям натиск върху доставките и цените, въпреки че степента на напредък в ефективността намаля значително през 2024 г.
Като цяло търсенето на природен газ в Европа за производство на електроенергия продължи да намалява през 2024 г., спадайки с 8% и отбелязвайки петата поредна година на годишен спад. Наред с тези ясни признаци на структурен упадък, газът остава от съществено значение за енергийната сигурност на континента, включително осигуряването на гъвкаво производство на електроенергия, което да допълва променливите възобновяеми източници като слънчева и вятърна.
Във време на повишена геополитическа и икономическа несигурност, европейските енергийни системи са изправени пред предизвикателна година, тъй като континентът излиза от тази зима с по-ниски от средните нива на газ в хранилищата. Глобалните газови пазари едва ли ще започнат да се облекчават значително до 2026 г., когато огромна вълна от нови доставки на LNG ще започне да навлиза на международните пазари. Очаква се тези нови проекти за втечнен природен газ – повечето от тях в Съединените щати и Катар – да бъдат пуснати в експлоатация за период от няколко години, увеличавайки глобалния капацитет за износ на втечнен природен газ с близо 50% до 2030 г., ако проектите следват обявените си графици.
Но чакането на тази нова доставка не е жизнеспособна стратегия за европейските икономики, изправени пред високи цени на газа днес. Между настоящия момент и очакваните бъдещи доставки европейските правителства трябва да работят повече от всякога, за да ускорят подобренията на енергийната ефективност, да разнообразят енергийните доставки и да приложат други мерки за укрепване на енергийната сигурност, включително увеличаване на източниците на гъвкавост в електроенергийните системи.
В един несигурен геополитически климат, напомнянето на гражданите за ползите от енергийната ефективност и мерките за пестене на газ – които подобряват както енергийната сигурност, така и достъпността – може да допринесе много за демонстриране на устойчивостта на Европа, тъй като страните продължават да постигат целите си за изграждане на по-нови, по-чисти, по-сигурни и по-конкурентоспособни енергийни системи. Особено внимание трябва да се обърне на устойчивостта на доставките на газ, с опции, включващи споразумение за дългосрочни договори за осигуряване на по-стабилни доставки и укрепване на трансатлантическото партньорство в търговията с LNG.