Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи санкции на купувачите на руски износ, освен ако Русия не се съгласи на мирно споразумение за конфликта в Украйна, което потенциално ще усложни продажбите на петрол на Москва на Китай, Индия и Турция, отбелязва Ройтерс.
Видове петрол и пристанища на Русия
Според Международната агенция по енергетика приходите на Русия от продажби на суров петрол и нефтопродукти през юни са намалели с почти 14% спрямо предходната година до 13,57 милиарда долара.
Производството на суров петрол на Русия обаче остана като цяло непроменено на 9,2 милиона барела на ден (б/д) миналия месец, а товаренето на суров петрол е стабилно на 4,68 милиона б/д, съобщава МАЕ, цитирана от Ройтерс. Износът на петролни продукти е спаднал със 110 000 б/д до 2,55 милиона б/д.
Русия изнася петролни марки Urals, Siberian Light и CPC Blend от западните си пристанища, като Приморск, Уст-Луга и Новоросийск. Тя също така товари по-малки количества арктически петрол, марки ARCO и Нови порт от северното си пристанище Мурманск.
Русия също така изнася сместа ESPO от пристанище Козмино в Далечния изток, а сместа Sokol и Sakhalin от остров Сахалин в Тихия океан.
Руските нефтени находища са свързани чрез тръбопроводи с Китай и европейски страни. В момента само Унгария и Словакия все още купуват петрол от Русия в Европа като част от изключение от санкциите на Европейския съюз.
Русия също така предоставя своята тръбопроводна мрежа за транзит на петрол от Казахстан за по-нататъшни доставки до неговите пристанища и през нефтопровода Дружба до Германия. Русия изнася петрола си и за съседна Беларус, която има две големи рафинерии.
Основни купувачи
Китай остава най-големият купувач на руски петрол, най-вече поради директните връзки с руските находища чрез тръбопроводи: петролът влиза в страната през нефтопроводите Сковородино-Мохе и казахстанския нефтопровод Атасу-Алашанькоу, а останалата част се купува от китайски рафинерии по море.
Китай купува около 2 милиона барела петрол на ден от Русия – главно сместа ESPO, Sokol и Sakhalin, както и някои видове петрол Urals и Arctic, според данни на китайските митнически служби. Това е на стойност около 130 милиона долара всеки ден, според изчисления на Ройтерс. Основните купувачи са енергийните компании CNPC, Sinopec и CNOOC, както и независими рафинерии.
Индия е вторият по големина купувач на петрол от Русия и основният купувач на водещия петрол Urals. Индия също така купува петрол ESPO Blend, Sokol и Arctic от Русия. Общият ѝ внос на руски петрол е около 1,8 милиона барела на ден, според данни за проследяване на кораби от Kpler.
Руският петрол се доставя до повечето индийски рафинерии, включително Reliance Industries, собственик на най-голямата рафинерия в света. Той се доставя и до частната рафинерия Nayara Energy, в която руската „Роснефт“ държи дял, както и до Indian Oil и ONGC.
Третият по големина вносител на руски петрол, Турция, увеличи покупките си до годишен рекорд през юни от 400 000 барела на ден, според LSEG. Увеличението на покупките на руски петрол от Турция се дължи на спад в цената на руския сорт. От 1 април петролът Urals се търгува постоянно под ценовия таван от 60 долара за барел.
Турската рафинерия STAR, контролирана от азербайджанската SOCAR, е основният купувач на руски петрол в Турция, докато друга голяма рафинерия, Tupras, също купува петрол Urals.
Нефтопродукти
Русия изнася около 2,5 милиона барела горивни продукти на ден, включително нискосернист дизел, бензин, нафта, мазут и други.
От 2023 г. насам Русия също така пренасочва продажбите си на нефтопродукти от Европа към Азия и Латинска Америка.
Москва е основен доставчик на дизел за Бразилия и Турция, като същевременно доставя значителни количества гориво и на африкански страни, включително Гана, Египет, Мароко, Того и Тунис.
Други
Руският петрол и продукти също така се доставят към „приятелски“ държави, както Москва нарича страните, с които продължава да прави бизнес. Сред купувачите са Сирия, която наскоро започна да купува руско гориво и арктически петрол, както и страни като Пакистан, Куба и Шри Ланка.