Новопостроените имоти стават все по-атрактивни за купувачите, показват анализи на Банка ДСК. На базата на своете над 2.5 млн. клиенти в България, финансовата институция посочва последните тенденции на пазара на недвижими имоти.
Според анализа благоприятните фактори, включително ниски лихви, нарастващо благосъстояние и ниски нива на безработица, продължават да стимулират сектора. Водени от желанието си да подобрят стандарта и начина си на живот, клиентите стават все по-взискателни към имота, които искат да придобият, както и към средата, в която ще живеят. От своя страна, инвеститорите отговарят на тези нужди с все по-качествени и интересни проекти, с по-модерна визия и архитектура, енергийна ефективност, по-високо качество и ниво на сигурност и комфорт. Според експертите на банката по-голям е интересът към тристайни апартаменти и самостоятелни къщи, като 40% от покупките, които ДСК финансира, са в сгради, построени през последните 3 години.
Имотите остават атрактивна инвестиция благодарение на достъпното финансиране и относително добрата доходност – при средна доходност от наем от 4,7% и лихви от 2,5%, нетната възвръщаемост е около 2%. В същото време високият темп на нарастване на заплатите в България (16% годишно) значително изпреварва този в еврозоната (5%), като това ускорява икономическата конвергенция. Съотношението между доходите и цените на имотите остава благоприятно. Тези тенденции показват, че макроикономическите и финансови условия са причината за поддържания устойчив ръст на пазара.
Активността при недвижимите имоти се проявява и от ръста на средния размер на жилищните кредити, който отговаря на поскъпването на имотите. Средният кредит е нараснал с около 10% през последните години, достигайки 195 хил. лв. за страната и 240 хил. лв. за София, като това отразява не само повишението на цените, но и подобрения профил на клиентите.
Очакванията на Банка ДСК за настоящата година е да няма драстично увеличение на лихвите по кредитите, заедно с това разполагаемите доходи на населението ще продължат да се увеличават в синхрон със силния пазар на труда и водената социална политика от правителството.