fbpx

Общ годишен спад на емисиите у нас

През 2023 г. емисиите на серни и азотни оксиди, неметанови летливи органични съединения, метан, въглероден оксид, въглероден диоксид, амоняк и фини прахови частици намаляват спрямо 2022 година, сочат данните на НСИ.

Емисиите на серни оксиди и въглероден диоксид са съответно 44 хил. тона и 34.5 млн. тона. В сравнение с 2022 г. най-голям спад се наблюдава при емисиите на серни оксиди – 36%, и на въглероден диоксид – 26%, което се дължи на намаление в количеството на употребените горива в енергетиката.

Именно процесите на изгаряне на горива за производство на енергия имат основен принос за емисиите на въглероден диоксид (58%) и за емисиите на серни оксиди (85%).

Преобладаващ принос за емисиите на неметанови летливи органични съединения (50%) имат производствените процеси.

Основен принос за емисиите на амоняк (98%), въглероден оксид (84%), диазотен оксид (96%), метан (82%), неметанови летливи органични съединения (48%), азотни оксиди (70%) и фини прахови частици (ФПЧ2.5 – 84%, и ФПЧ10 – 82%) има групата „Други източници“, която включва селското стопанство, транспорта, горенето на горива от домакинствата и дейности по третиране на отпадъци и отпадъчни води.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"