fbpx

Одиторите на ЕС откриват „шокиращи“ злоупотреби във финансирането на НПО

НПО от европейския континент са получили 7 милиарда евро субсидии от ЕС между 2021 г. и 2023 г., но за това финансиране липсва прозрачност, е заключението на нов доклад на одиторите на съюза, цитиран от euractiv.fr.

Изненадващата оценка на одиторите идва в момент, когато в Брюксел открито се спори за ролята на финансирането на НПО от ЕС и показва, че проблемът е много по-сериозен, отколкото се смяташе досега. „Установихме, че финансирането от ЕС на НПО е твърде неясно и страда от липса на прозрачност“, казва Лайма Андрикиене, ръководител на разследването.

Комисията „не е разкрила коректно пред обществеността някои финансирани от ЕС дейности за застъпничество, като например лобиране“, и също така няма „активни форми на контрол, с които да се провери дали финансираните НПО зачитат ценностите на ЕС“, посочва тя пред репортери, добавяйки, че тези „пропуски излагат на риск репутацията на ЕС“.

Откакто през май 2024 г. Европейската комисия преразгледа своите основни принципи за финансиране, НПО и техните политически съюзници, които наричат себе си прогресивни, обвиниха дясноцентристките политици в използване на авторитарни тактики за потискане на нежелани гласове. Едно от основните обвинения е, че бюрократите злоупотребяват с НПО, за да разрушат бариерата между изпълнителната и законодателната власт чрез тайни договори, възложени на екологични групи чрез програмата LIFE*.

В новия доклад одиторите декларират, че са открили доказателства за злоупотреба, но не казват, че има структурен проблем.

Открихме два случая на безвъзмездни субсидии, финансирани от програмата LIFE, които включват дейности за лобиране пред политиците“, посочва Лайма Андрикиене.

Други „шокиращи“ случаи включват „голям изследователски институт“, който е определен като НПО, въпреки че е „съставен само от представители на правителството“, докато друга „НПО“ преследва търговски цели.

Евродепутатът от Зелените Даниел Фройнд отбелязва, че одиторите „имат право да се оплакват от липсата на прозрачност при разпределението на средствата от ЕС“. Но „този проблем не е характерен само за неправителствените организации“, добавя той. Вместо „да се водят битки на гърба на неправителствените организации“, Фройнд призовава да се сложи край на „общото подозрение“ по отношение на тях.

Става дума за големи пари

Неправителствените организации твърдят, че тяхното финансиране е незначително и че 15-те милиона евро, разпределяни годишно на екологични групи по програмата LIFE, са просто една грешка при закръгляването на бюджета.

Тук не говорим за семки“, казва Лайма Андрикиене пред репортери. „Финансиране от над 7 милиарда евро е отпуснато от ЕС на НПО“ между 2021 г. и 2023 г., включително за програми като финансиране за регионално развитие – което представлява общо около 4% от бюджета, добавя тя. Дори и това обаче „трябва да се приема с голяма доза предпазливост“, тъй като „няма надежден поглед върху средствата от ЕС, изплатени на НПО“, отбелязва Лайма Андрикиене.

Одиторите правят мащабна оценка, включително и на Кохезионния фонд, вторият по големина източник на финансиране в ЕС, който често дава пари на местни неправителствени групи за организиране на фестивали и други културни събития.

Следващите етапи

Комисията заяви, че ще работи върху въвеждането на ясна дефиниция за НПО и в отговор на одиторите ще предоставя ежегодно данни за това колко ЕС харчи за такива организации. През следващите години Европейската комисия също така ще се стреми активно да проверява дали дадена група е „в съответствие с ценностите на ЕС“, вместо да разчита на декларациите им. В момента НПО трябва само да декларират, че са в съответствие с ценностите на Съюза.

*Програма LIFE е един от водещите инструменти на ЕС за финансиране в областта на околната среда и климата




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"