fbpx

OpenAI прави ключови структурни промени за привличане на капитал

OpenAI очерта планове за обновяване на структурата си, заявявайки, че ще създаде корпорация в обществена полза, която ще улесни набирането на капитал и ще премахне ограниченията, наложени на стартъпа от сегашната му организация с нестопанска цел, съобщава Ройтерс.

Съгласно предложената структура, съществуващото звено с печалба на създателя на ChatGPT ще се превърне в корпорация за обществена полза в Делауеър – компания, която е структурирана предвид интересите на обществото в допълнение към стойността за акционерите.

Междувременно организацията с нестопанска цел ще има „значителен интерес“ под формата на акции, както е определено от независими финансови съветници, информира OpenAI в блога си, добавяйки, че това ще бъде една от „организациите с нестопанска цел с най-добри ресурси в историята“.

Ройтерс припомня, че OpenAI стартира през 2015 г. като организация с нестопанска цел, фокусирана върху изследванията, но четири години по-късно създаде звено с печалба, за да осигури финансиране за високите разходи за разработване на AI. Неговата необичайна структура даде контрол върху звеното с нестопанска цел на организацията и беше в центъра на вниманието миналата година, когато Сам Алтман беше уволнен като главен изпълнителен директор, само няколко дни по-късно се завърна на поста си, след като служителите на компанията недвусмислено изразиха възмущението си от този акт.

Според Ройтерс скъпото преследване и разработване на AI, надминаващ човешкия интелект, се разраства, OpenAI търси да направи промени, за да привлече все повече инвестиции. Последният му кръг от финансиране от 6,6 милиарда долара зависи от това дали създателят на ChatGPT може да промени корпоративната си структура и да премахне ограничението за печалба за инвеститорите.

Отново трябва да съберем повече капитал, отколкото сме си представяли. Инвеститорите искат да ни подкрепят, но при този мащаб на капитал се нуждаят от конвенционален собствен капитал и по-малко структурна индивидуалност“, заявява компанията.

Стотиците милиарди долари, които големите компании сега инвестират в разработването на AI, показват какво наистина ще е необходимо на OpenAI, за да продължи да преследва мисията“, се допълва в съобщението, цитирано от Ройтерс.

Тези планове ще изравнят стартъпа с конкуренти като Anthropic и xAI, собственост на Илон Мъск, които използват подобна структура и наскоро събраха милиарди финансиране.

Anthropic събра още $4 милиарда инвестиции от съществуващия инвеститор Amazon.com миналия месец, докато xAI набра около $6 милиарда капиталово финансиране по-рано през декември.

Според анализатора на DA Davidson & Co Гил Лурия, това е критичната стъпка, която компанията трябва да направи, за да продължи набирането на средства, но този ход не налага OpenAI да става публичен.

Изтъква се в същото време, че начинанието може да се сблъска с някои препятствия в плана.

Мъск, съосновател на OpenAI, който по-късно напусна и сега е един от най-гласните критици на стартъпа, се опитва да спре плана и през август съди OpenAI и Алтман. Мъск твърди, че OpenAI е нарушил разпоредбите на договора, като е поставил печалбите пред обществения интерес в стремежа си да развие AI.

По-рано този месец OpenAI поиска от федерален съдия да отхвърли претенцията на Мъск и публикува множество съобщения с Мъск, за да аргументира, че първоначално е подкрепил статута на OpenAI, преди да се оттегли от компанията, след като не е успял да получи мажоритарен дял и пълен контрол.

Meta Platforms също настоява главният прокурор на Калифорния да блокира планираното преобразуване на OpenAI в компания с печалба, съобщи Wall Street Journal по-рано този месец, цитирано от Ройтерс.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"