fbpx

Пазарът на петрола тласна Саудитска Арабия към рецесия

Саудитска Арабия e в рецесия през 2023 г. Това се потвърждава от данните, публикувани от администрацията на кралството в края на януари. БВП е спаднал с 0,9% за цялата година. Как можем да обясним този срив на икономиката на петролната монархия, която се намира в процес на сериозна трансформация, анализира rfi.

Най-голямата икономика в Персийския залив рядко изпитва подобни пристъпи на слабост, отбелязва Международният валутен фонд (МВФ). През 2023 г. показателите на Саудитска Арабия ще са най-лошите сред страните от Г-20, след тези на Аржентина, която от дълго време е затънала в дългова криза. Какъв контраст с 2022 г.!

Преди две години Саудитска Арабия отбеляза ръст от 9%, който беше най-голям в Г20. Но това беше, когато заради войната в Украйна, петролът рязко поскъпна и средната му цена надхвърли 100 долара за барел. През 2023 г. обаче тя също така рязко спадна, за да стигне 87 долара. И незабавно икономиката на кралството започна да се свива.

Зависимост от петрола

Годините следват една след друга и си приличат като две капки вода в петролната морахия. Колкото по-голямо е производството на петрол, толкова по-стабилен е растежът ѝ, двете криви са винаги като близнаци. Но през 2023 г. лидерът на ОПЕК драстично намали производството си, както направиха другите членове на организацията под негово давление, с надеждата да се възстанови движението на цената нагоре. Защото, за да балансира сметките си и да финансира проектите по плана на принц Мохамед бен Салман „Визия 2030“, Саудитска Арабия се нуждае от цена от 108 долара на барел, сочат изчисленията на агенция Bloomberg.

Но тази цел остана недостижима през 2023 г. От една страна търсенето намаля, а от друта, най-вече, на пазара се появиха допълнителни количества от Съединените щати, Бразилия и Гвиана. Всичко това в голяма степен компенсира намалямането на добивите в страните от ОПЕК. Така най-богатата страна в Персийския залив навлезе в техническа рецесия, която вероятно ще бъде временна, и се определя от петролния сектор.

Диверсификацията на икономиката е доникъде

Секторите извън петрола просперираха през миналата година. Техният общ оборот се е увеличил с 4%, докато този на въглеводородите е намалял с 16%. Но те не са достатъчно жизнени, за да се превърнат във водещи за икономиката. На свързаната с петрола индустрия все още се падат 40% от БВП, а през 2012 г. са били 45%.

Има изобилие от проекти в областта на зелените енергии, минното дело, спорта, туризма, здравеопазването, електрическите автомобили и новия град Неом. Но процесът на преход върви бавно и плодовете му все още не се виждат. Изпълнението на плана „Визия 2030“ е до средата и, въпреки рецесията, правителството възнамерява да продължи с инвестиционните си усилия.

Петролната манна е необходимост

Все още петролът е този, който финансира трансформацията на икономиката. Правителството притежава 90% от акциите на Aramco, националната компания, която добива петрола, а други 8% се държат от държавен инвестиционен фонд, който проявява голяма активност в трансформацията на икономиката. Най-голямата котирана на борсата компания в света с капитализация от 2 трилиона долара е кокошката със златните яйца на кралството.

Aramco разпределя огромни дивиденти, дори когато цените са разочароващи, какъвто беше случаят през 2023 г. Дивидентите бяха в размер на 29 милиарда долара както през второто, така и третото тримесечие. Тази сума е предостатъчна за финансиране както на публичния дефицит, така и на част от инвестициите.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"