fbpx

Петролът падна под $65 за барел на фона на евентуална сделка САЩ-Иран

Цените на петрола паднаха с около 2 долара поради очакванията за ядрена сделка между САЩ и Иран, която може да доведе до облекчаване на санкциите, докато изненадващото увеличение на запасите от суров петрол в САЩ миналата седмица засили опасенията на инвеститорите относно свръхпредлагането.

Фючърсите на суровия петрол Brent паднаха с 1,98 долара, или 3%, до 64,11 долара за барел в 12:17 GMT. Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate паднаха с 2 долара, или 3,2%, до 61,15 долара.

Това става, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати са много близо до сключване на ядрена сделка с Иран и Техеран „донякъде“ се е съгласил с условията.

Ирански служител заяви пред NBC News, че Иран е готов да се съгласи на сделка със САЩ в замяна на отмяна на икономическите санкции.

„(Всяко) незабавно облекчаване на санкциите, произтичащо от ядрено споразумение, би могло да отключи допълнителни 0,8 милиона барела ирански суров петрол на ден за световния пазар“, отбелязва анализаторът на SEB Оле Хвалби, цитиран от Ройтерс.

В сряда Вашингтон наложи санкции срещу иранските усилия за вътрешно производство на компоненти за балистични ракети, съобщи Министерството на финансите на САЩ. Това идва след санкциите ден по-рано срещу около 20 компании от мрежа, за която се твърди, че отдавна е изпращала ирански петрол в Китай.

Данните на Администрацията за енергийна информация на САЩ в сряда показват, че запасите от суров петрол са се увеличили с 3,5 милиона барела до 441,8 милиона барела миналата седмица, в сравнение с очакванията на анализаторите в анкета на Ройтерс за намаление от 1,1 милиона барела.

Междувременно Международната агенция по енергетика (МАЕ) повиши прогнозата си за растеж на търсенето на петрол през 2025 г. до 740 000 барела на ден, което е с 20 000 барела на ден повече от предишния доклад, позовавайки се на по-високи прогнози за икономически растеж и по-ниски цени на петрола, подкрепящи потреблението. МАЕ заяви, че се очаква икономическите трудности и рекордните продажби на електрически превозни средства да намалят растежа на търсенето до 650 000 барела на ден за останалата част от годината, от растежа от близо 1 милион барела на ден през първото тримесечие.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"