fbpx

Петролът поевтиня до 6-месечно дъно

Петролът достигна шестмесечно дъно , тъй като опасенията относно перспективата за глобална рецесия, която ще намали търсенето, се оказаха по-силни от доклад, показващ по-ниски запаси от суров петрол и бензин в САЩ, съобщава Ройтерс.

Агенцията коментира, че днешните цифри не допринасят много за подобряване на икономическата обстановка, показвайки, че инфлацията на потребителските цени във Великобритания е скочила до 10,1% през юли, което е най-високото й ниво от февруари 1982 г., засилвайки натиска върху домакинствата.

Суровият петрол Brent падна до 91,51 долара, най-ниското ниво от февруари. Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) падна с 20 цента, или 0,2%, до $86,33.

Пазарът на петрол се бори да се отърси от страховете от рецесията и няма изгледи това да се промени скоро“, изтъква Стивън Бренок от петролния брокер PVM.

Петролът скочи през 2022 г., доближавайки се до исторически връх от 147 долара през март, след като нахлуването на Русия в Украйна изостри опасенията за сигурността на доставките. Оттогава обаче цените паднаха, тъй като тези опасения се изместват от перспективата за рецесия.

Що се отнася до доставките на петрол, пазарът очаква развитие от преговорите за съживяване на ядреното споразумение на Иран от 2015 г., което в крайна сметка може да доведе до увеличаване на износа на ирански петрол, ако бъде постигнато споразумение.

Междувременно генералният секретар на ОПЕК Хайтам Ал Гайс коментира пред CNBC, цитирана от Ройтерс, че недостатъчните инвестиции в сектора на петрола и газа са основната причина за скорошния скок на цените и ОПЕК не е виновен. „Има други фактори извън ОПЕК, които наистина стоят зад скока, който видяхме при газа и при петрола. Според мен това е недостатъчно инвестиране – хронично недостатъчно инвестиране“, изтъква Ал Гайс.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"