fbpx

Петролът поскъпна, след като и Русия реши да намали производството

Петролът поскъпна в първия ден от седмицата, след като водещите износители Саудитска Арабия и Русия обявиха съкращения на доставките за август, преодолявайки безпокойството относно глобалното икономическо забавяне и потенциала за по-нататъшно увеличение на лихвените проценти в САЩ, информира Ройтерс.

Саудитска Арабия заяви, че ще удължи доброволното си намаление от един милион барела на ден с още един месец през август.

Русия, която от своя страна се стреми да повиши световните цени на петрола в съгласие със Саудитска Арабия, ще намали износа си на петрол с 500 000 барела на ден през август, каза вицепремиерът Александър Новак, което допълнително стеснява глобалните доставки, отбелязва агенцията.

Съкращенията възлизат на 1,5% от световното предлагане и довеждат общите обещания от производителите на петрол от ОПЕК+ до 5,16 милиона барела на ден.

И Рияд, и Москва се опитват да подкрепят цените, след като сортът Брент поевтиня от 113 долара за барел преди година, поради опасенията за икономическо забавяне и обилните доставки от големите производители.

На фона на двете съобщения фючърсите на суровия петрол Brent се повишиха с 0,4%, или 32 цента, до $75,73 за барел, след като поскъпнаха с 0,8% в петък. Американският суров петрол West Texas Intermediate се повиши с 0,5%, или 32 цента, до $70,96 след ръст от 1,1% в предишната сесия.

Инвеститорите вече са оптимистични с началото на втората половина на годината. Те очакват по-строг петролен баланс и ръст на акциите, като също предполагат, че рецесията ще бъде избегната, макар и с малко“, казва анализаторът на PVM Тамас Варга, цитиран от Ройтерс.

Отбелязва се , че по-рано през деня цените паднаха, след като бизнес проучвания показаха, че глобалната промишлена активност е спаднала през юни, тъй като слабото търсене в Китай и в Европа подкопа перспективите за износителите. Страховете от по-нататъшно икономическо забавяне, което ще намали търсенето на горива, нараснаха в петък, тъй като инфлацията в САЩ продължи да изпреварва целта на централната банка от 2% и разпали очакванията, че тя отново ще повиши лихвените проценти.

По-високите лихвени проценти биха могли да укрепят долара, правейки стоки като петрола по-скъпи за купувачите, притежаващи други валути.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"