Когато икономиката се забавя, производителността на труда също се забавя. Тази връзка често се приписва на ролята на използването на труда. В добри времена фирмите имат повече работа и натоварването на служителите им се увеличава. В проблемни периоди производителността изостава и фирмите се занимават с натрупване на работна ръка, т.е. те държат повече работници, отколкото всъщност се нуждаят. За значителна част от служителите това идва с по-ниско работно натоварване от обикновено, сочат някои от заключенията н анализ, публикуван в блога на ЕЦБ…
Въз основа на Проучването на потребителските очаквания на ЕЦБ (CES) екипът изследва как възприятията на служителите за натовареността им влияят върху очакванията им относно сигурността на работата, шансовете за увеличение на заплатите, както и бъдещите им решения за разходи и спестявания. Заключенията сочат, че като цяло работниците, които имат по-ниско работно натоварване, са склонни да се страхуват за работата си и очакват ниски увеличения на заплатите. Освен това са готови да бъдат внимателни с харченето на пари. Казано по-просто, по време на спад тези, които имат по-малко в чинията си, имат повече в ума си.
Тези резултати показват, че в икономика със слаб растеж, но стабилен пазар на труда, натрупването на работна ръка и свързаното с това ниско използване на работната сила може да задържи потреблението.
Неравномерно натоварване между работниците и секторите
За да разбере техните икономически очаквания, ЕЦБ редовно интервюира потребителите в 11 държави-членки на еврозоната (CES). В изданията на проучването през юни, юли и октомври 2024 г. около 37% от респондентите отговарят, че работят повече от обикновено. От друга страна, 10% от работниците съобщават за по-ниско от обичайното натоварване, като 2% казват, че текущото им натоварване е много по-ниско, а 8%, че е малко по-ниско.
На пръв поглед е изненадващо, че на фона на икономическия спад преобладава групата на работниците, които съобщават за по-висока натовареност. Ефектите на социалните пристрастия обаче водят до факта, че в такива проучвания много респонденти са склонни да съобщават, че имат много работа за вършене. Това е в съответствие с други информационни данни на CES, показващи подобен дял на лицата, работещи повече от часовете, предвидени в договора. В този контекст при 10% от работниците, които отчитат по-ниско натоварване от обичайното, всъщност то е доста високо.
Натоварванията са значително по-ниски в строителството и промишлеността, отколкото в други сектори. Това от своя страна е в съответствие с макроикономическите показатели, които сочат по-слаб растеж в тези сектори в сравнение с услугите. Това предполага, че данните ефективно улавят цикличния компонент на натоварванията, изпитвани от работниците.
Повече грижи за работата и по-малко консумация
И така, какво въздействие има по-ниското от обичайното натоварване върху служителите? Първо, работниците, които съобщават за по-ниски натоварвания, се чувстват по-застрашени от загуба на работата си през следващите три месеца. Такъв страх нараства заедно с промяната в работното натоварване. И все пак тези, които виждат големи промени, се тревожат много. Този ефект се отнася както за тези, които виждат много по-високи натоварвания, така и за тези, които виждат много по-ниски натоварвания от обикновено. Най-голяма обаче е за втората група. Техният страх от загуба на работа е с 8 процентни пункта по-висок от този на работниците без промяна в натоварването. Освен това, и тези, които са с много високи и много ниски натоварвания, са по-склонни да изразят ниско удовлетворение от работата.
Второ, по-ниските натоварвания са свързани с малка надежда за увеличение на заплатите. Работниците с по-високи натоварвания имат по-високи очаквания за заплати от тези, чиито натоварвания са непроменени, докато тези с много по-ниски натоварвания имат по-ниски очаквания. Всъщност работниците, които съобщават за по-високи натоварвания, очакват увеличения на заплатите три пъти по-големи от тези, които изпитват много по-ниски натоварвания. Прилагането на регресионен анализ, който контролира очакванията за загуба на работа и други индивидуални характеристики, допълнително показва, че работниците очакват ниското натоварване в момента да повлияе на бъдещите им приходи, дори ако работните им места не са изложени на риск. Очевидно те вземат предвид и по-ниската производителност и отслабената сила при договаряне.
Трето, променящите се работни натоварвания могат да повлияят на спестяванията и потреблението. И това е особено интересно от гледна точка на паричната политика. Служителите с по-малко работа от обикновено съобщават, че очакват да харчат по-малко и да спестяват повече. Този предпазен ефект се запазва дори когато контролираме очакванията за загуба на работа и демографските данни.
Заключение
Резултатите от анализа на ЕЦБ показват, че натрупването на работна ръка и свързаният с това значителен дял на работници с ниско работно натоварване може да повлияе отрицателно върху растежа на заплатите и решенията за разходите. Работниците с по-ниско работно натоварване са по-песимистично настроени от останалите и очакват да действат по съответния начин. Те се притесняват най-много да не загубят работата си и очакват най-ниското увеличение на заплатите. Освен това планират да намалят потреблението и да отделят повече пари. По този начин, в контекста на нисък растеж и постоянно непълно използване на работната сила, по-слабото търсене може да има допълнителни косвени ефекти върху растежа на заплатите и потребителските разходи. Това отново би натежало върху икономическия растеж.