На 12 март полският министър-председател обяви, че въведените в края на ноември временни мерки за борба с голямата инфлация ще бъдат продължени, както и че ще бъде изграден „щит анти-Путин“, чиято цел ще е оказване подкрепа на най-засегнатите от войната в Украйна отрасли на икономиката, пише RFI.
Инфлацията достигна рекорди в Европа, но икономическото положение на Полша се очертава по-тежко от това на европейските ѝ съседи. От края на миналата година Варшава се сблъсква с много голяма инфлация. През януари, преди конфликта в Украйна, тя достигна 9,2%, ревнище невиждано през последните 20 години. В понеделник курсът на злотата премина символичната граница от 5 злоти за евро, след което леко се покачи.
Полското правителство предприе редица мерки, за да смекчи последствията от инфлацията. ДДС върху газа беше понижен от 23% на 8%, а след това – на 0%. Също така беше намален и ДДС върху горивата, отоплението и изкуствените торове. Бе отпусната финансова помощ на близо 5 млн. семейства, за да се компенсирано повишаването на цените на хранителните продукти.
Войната в Украйна още повече влоши положеието
Тези мерки бяха предвидени за срок от шест месеца. Но правителството реши да ги продължи до следващия юли поради инфлационния натиск, към който се прибавят икономическите последици от руската инвазия в Украйна.
„Антиинфлационният щит ще бъде разпънат, защото борбата срещу Путин изисква разходи: повишаване на цените на горивата, на газа и на другите суровини, които засягат също така и хранителните продукти. Между тях голям е ръстът на зърнените храни“, заявява Матеуш Моравиецки по време на посещението си в една помпена станция на газопровода Baltic Pipe в Северозападна Полша.
Освен тези антиинфлационни мерки, правителството обяви създаването на щит „анти-Путин“ за подкрепа на отраслите, засегнати от войната в Украйна, без обаче да конкретизира цената, която би трябвало да плати хазната.
Превод Георги Саулов