„За първите пет месеца на 2023 година беше натрупан бюджетен дефицит от 1.2 милиарда лева (1200 милиона лева). Обаче през юни, само за един месец, целият този дефицит беше елиминиран и бюджетът завърши полугодието с балансирано салдо (дори лек излишък)“, отбелязва във фейсбук профила си икономистът Георги Ангелов.
Припомняме, от финансовото ведомство съобщиха, че на база на предварителни данни и оценки се очаква превишение на приходите над разходите на месечна база за месец юни в размер на около 1,4 млрд. лв., с което бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) за първото полугодие на 2023 г. се очаква да бъде положително в размер на около 0,2 млрд. лв. (0,1 % от прогнозния БВП).
Уточнява се, че подобрението на бюджетната позиция през юни е основно по линия на приходите, което се дължи на по-високите постъпления във връзка с крайния срок (30 юни) за подаване на годишната данъчна декларация за 2022 г. по Закона за корпоративното подоходно облагане, съответно и за внасяне на корпоративения данък, данъка върху разходите, данъка върху приходите на бюджетните предприятия и на данъка върху дейността от опериране на кораби, както и на постъпили приходи от Европейската инвестицонна банка по проектите, финансирани от Модернизационния фонд, които са формирани от отчисления от търгове на квоти за емисии парникови газове и други.
И така, целият дефицит натрупан за пет месеца беше премахнат за един месец, изтъква още Ангелов и допълва:
„Не е лошо постижение. За някои песимисти е изненада – те твърдяха, че неизбежно вървим към фискален срив. Но всъщност не е такава голяма изненада за тези, които следят процесите, особено като се има предвид профилът на данъчните и неданъчните приходи тази година заради големите свръхпечалби на бизнеса и натискът за увеличение на заплатите.
Данните за първото полугодие са положителен знак, че тази година е съвсем реалистично да се постигне нисък дефицит и да се изпълнят Маастрихтските критерии за еврозоната. Разбира се, ще има нужда от много работа и много усилия до края на годината, особено от приходните агенции и от министерствата, които трябва да внимават за ефективното използване на бюджетните средства“.