С глобалното население, което сега е 18 пъти по-голямо, отколкото по време на ерата на Леонардо да Винчи, потенциалният брой на гениите се е умножил. Големите популации също позволяват създаването и достъпността на сложни, скъпи иновации като iPhone. Това подчертава жизненоважната роля на икономическите системи, които дават възможност на творчеството и иновациите, се подчертава в текста на Гейл Пули, публикуван в блога на Human Progress…
Леонардо да Винчи (1452–1519) е смятан от мнозина за най-гениалната личност в историята. Той е живял във време, когато световното население е било около 450 милиона. Знаейки, че коефициентът на интелигентност се разпределя по нормална камбанообразна крива със средно 100 и стандартно отклонение 15, можем да изчислим, че да Винчи, като един на 450 милиона, е имал IQ около 188.
С население от осем милиарда на планетата, днес имаме 18 пъти повече хора, отколкото по времето на да Винчи. Това означава, че трябва да имаме и 18 пъти повече гении. Номинирам Илон Мъск като един от тях. Къде са останалите 17? Може би те нямат такъв късмет като Илон, който успя да напусне Южна Африка и да си проправи път към Силициевата долина. (Забележка: съавторът на Superbundance напусна Чехословакия и Южна Африка, кацна в Америка и след това беше открит от мен в Twitter. Слава Богу.)
Биологичният баща на Стив Джобс е сириец. Представете си нашия свят, ако Стив Джобс беше израснал в Дамаск вместо в Силициевата долина. Или още по-добре, запитайте се: Колко Стив Джобс има на места като Сирия днес? Сега си представете нашия свят, ако всеки имаше свободата и възможността да реализира своя потенциал и да създава стойност като Стив Джобс и Илон Мъск.
Повече хора осигуряват още огромни пазари, които могат да поемат сложни и скъпи продукти с фиксирани разходи. Apple е похарчила около 100 милиарда долара за създаването на iPhone. Можем да притежаваме такъв за $799, или около 21 часа работа за типичен служител, който печели $38 на час като заплати и обезщетения.
Как може iPhone да се продава толкова евтино, ако струва толкова много? Защото сме милиарди. 100 милиарда долара, разпределени върху 8 милиарда, са 12,50 долара на човек. Частите на продукта струват на Apple около $416. След плащане на други разходи маржът на печалбата на Apple е около 23 процента. Можем да се насладим на продукт на стойност 100 милиарда долара, а Apple прави 184 долара. Вижте плодовете на капитализма.
Има причина iPhone да е създаден в Съединените щати, а не във Венецуела или Куба. Както отбелязва професор Дон Будро, „Тези, които днес призовават социализма да замени капитализма, не са запознати не само с добре документираната история на провала и тиранията на социализма, но и с огромните ползи, които капитализмът вдъхва на креативните предприемачи да доставят ежедневно и с непропорционална щедрост към масите.“
Може да повярваме, че конгресменът Александрия Окасио-Кортез и сенатор Бърни Сандърс са сериозни за социализма, когато се откажат от своите iPhone.