fbpx

Повече петрол или повече знания?

Текстът на Гейл Пули е от блога на изданието Human Progress

Какво бихте предпочели да откриете: нов петролен кладенец, който удвоява количеството на инвентара ви, или начин да удвоите разхода на бензин? И двете открития ще удвоят разстоянието, което можете да изминете с колата си.

Някога суровият петрол се е смятал за пасив, а не за ценен ресурс, особено от фермери или хора, пробиващи кладенци. След това професорът по химия в Йейлския университет Бенджамин Силиман-младши открива как да рафинира петрола в различни ценни продукти с помощта на фракционна дестилация – техника, разработена от баща му Бенджамин Силиман-старши.

Мнозина смятат Силиман старши за бащата на американската химия. Той основава American Journal of Science и е член-основател на Националната академия на науките.

През 1855 г. предприемачът от Пенсилвания Джордж Бисел наема Силиман младши да анализира възможността за използване на петрол като гориво за осветление. Силиман отбеляза в доклада си:

Вашата компания разполага със суровина, от която чрез прост и нескъп процес може да произвежда много ценни продукти. Заслужава да се отбележи, че моите експерименти доказват, че почти целият суров продукт може да бъде произведен без отпадъци и това единствено чрез добре насочен процес, който на практика е един от най-простите от всички химически процеси“.

С този доклад Бисел успява да създаде корпорация и да събере парите, за да започне сондиране за нефт. Той наема Едуин Дрейк и го назначава да отговаря за сондирането на кладенец и след много неуспехи екипът на Дрейк добива петрол в тихия провинциален Титусвил, Пенсилвания, на 27 август 1859 г.

Един барел петрол се равнява на 42 галона, а 7,44 барела се равнява на един тон. Светът в момента разполага с около 230 милиарда тона, или 1,7 трилиона барела доказани петролни резерви.

Интересно е също, че колкото повече петрол използваме, толкова повече откриваме. Резервите са се увеличили със 158 процента от 1980 г. насам, от 93 милиарда тона до над 240 милиарда тона днес. Това се случи по същото време, когато световното население се увеличи с 82 процента от 4,4 милиарда до над 8 милиарда. За всеки 1 процент увеличение на населението запасите от петрол се увеличават с 1,92 процента. Ние наистина нямаме представа колко петрол съдържа планетата.

Откриването на повече петрол е страхотно, но намирането на повече знания за това как да откриете повече петрол е още по-добро. Ние изразходваме петрола, но не изразходваме знанието. Всъщност, колкото повече знания консумирате, толкова повече те нарастват. Този опит илюстрир истината, че знанието е това, което превръща атомите в ресурси. Всъщност атомите без знание нямат икономическа стойност.

След като достигна своя връх от 9,6 милиона барела на ден през 1970 г., годишното производство на суров петрол в САЩ се изравнява и след това като цяло намалява за десетилетия до минимум от 5 милиона барела на ден през 2008 г. Тогава американски предприемачи и петролни инженери откриват две технологии: хидравлично разбиване (фракинг) и хоризонтално сондиране.

Глобален добив на петрол и кондензати за 2023 година (млн. барела дневно); Източник: Human Progress

Производството на суров петрол в САЩ се обърна и оттогава непрекъснато се увеличава. Благодарение на тези предприемачи и новатори Съединените щати се превърнаха в най-големия производител на суров петрол на планетата.

Какво ще кажете за мили на галон? Най-продаваната кола през 1980 г. е Oldsmobile Cutlass. Разходът на бензин на това превозно средство е средно 20 мили на галон. До 2023 г. Honda CR-V претендира за титлата на най-популярния автомобил с две задвижващи колела. CR-V отчете пробег от 31 мили на галон. Това представлява увеличение от 55 процента за 43-годишния период. Времето, необходимо на един служител, за да спечели парите, за да си купи Cutlass през 1980 г., е приблизително същото, както днес за много по-безопасен и по-комфортен CR-V.

Наслаждаваме се на добродетелен кръг, тъй като повече знания ни дават повече петрол и повече ни дава повече знания. Ние откриваме нови знания с всеки нов нефтен кладенец, който пробиваме. Човешката свобода наистина е нашият най-ценен ресурс.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"