fbpx

Повишаването на глобалната доходност – сред реалните заплахи за България

За европейската икономика, в това число и за България, истинската заплаха през 2025 г. се крие в повишаването на глобалната доходност, което може да окаже значително въздействие върху финансовите условия и да подкопае доверието на инвеститорите, отбелязват анализаторите на iBanFirst.

Това увеличение не се дължи главно на политиката на Тръмп за „рефлация“ (която предполага стимулиране на икономическия растеж чрез фискални мерки), както предполагат някои наблюдатели. Повишението се дължи на това, че пазарите вече не очакват бързо намаляване на лихвените проценти от страна на Фед, тъй като пазарът на труда е показал устойчивост. По-високата доходност оказва влияние върху глобалните финансови условия, като повишава разходите по заемите в световен мащаб.

Това може да постави страните с нестабилни фискални позиции, като България, под по-голям контрол от страна на инвеститорите. Въпреки ниския държавен дълг България е изправена пред предизвикателства, свързани с експанзионистичната фискална политика, нарастващите разходи в публичния сектор и забавянето на усвояването на средствата от ЕС.

Ограничените държавни инвестиции и липсата на краткосрочен бюджетен план допълнително влошават фискалните перспективи. Макар че в краткосрочен план се очаква приемане на еврото, България остава уязвима по отношение на нарастващите разходи по заемите и геополитическата несигурност, поради което доверието на инвеститорите зависи от подобряването на фискалната дисциплина и реформите.

През 2025 г. икономиката на България ще се определя от нарастващата глобална доходност и от пътя към приемане на еврото. С нисък публичен дълг България има солидна основа, но ускоряването на усвояването на средствата от ЕС, увеличаването на инвестициите и осигуряването на фискална дисциплина ще бъдат от ключово значение за укрепване на доверието на инвеститорите и за поддържане на растежа, докато страната се подготвя да се присъедини към еврозоната„, изтъква Веселин Бекяров, главен валутен дилър в iBanFirst България.

За евро/долар притокът на капитали сега е ключов фактор, определящ валутния курс. От ноември 2024 г. насам притокът на капитали към финансовите пазари на САЩ, предимно в акции, рязко е нараснал до 140 млрд. долара. В същото време около 14 млрд. долара са напуснали европейските пазари, включително България. Инвеститорите предпочитат американския пазар на акции заради по-високата възвръщаемост и по-ниския риск, което тласка щатския долар нагоре.

От iBanFirst са убедени, че финансовата привлекателност на САЩ ще се запази и през следващата година, като по този начин структурно ще повиши курса на щатския долар. В момента доларът е надценен с 9% спрямо основните си контрагенти и може да остане близо до това ниво през по-голямата част от 2025 г. Анализаторите прогнозират, че в началото на 2025 г. курсът EUR/USD ще достигне най-ниската си стойност от 1,0350, като до края на годината ще се стабилизира между 1,05 и 1,10. Обстановката на силен долар ще се запази.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"