fbpx

Притеснения за война: геополитическите рискове тежат върху потребителските настроения

Геополитическото напрежение може да накара потребителите да се тревожат за личното си финансово бъдеще и икономиката като цяло. Данните от Проучването на очакванията на потребителите (CES) на ЕЦБ показват както значителни опасения относно геополитическото напрежение, така и признаци за влошаване на потребителските настроения през втората половина на 2024 г., се изтъква в анализ на авторите на проучването, публикуван в блога на ЕЦБ…

Делът на потребителите, които очакват рецесия и влошаване на собственото си финансово състояние, започва да нараства след лятото на 2024 г. и остава висок. Нарастващите опасения относно личните финансови перспективи са особено изненадващи, като се има предвид, че в същото време реалните доходи се възстановиха, отразявайки неотдавнашния по-висок ръст на заплатите и намаляващата инфлация.

Има ли връзка между негативните настроения и геополитическите рискове?
Правдоподобно е да се предположи, че опасенията на потребителите относно геополитическите рискове натежават върху по-широките икономически настроения. За да се тества тази връзка, проучването изправя потребителите пред различни геополитически сценарии. По-конкретно, CES през септември 2024 г. писка от всеки участник да разгледа един от три сценария относно продължителността на два настоящи военни конфликта: войната в Украйна и конфликтът в Близкия изток. Трите сценария са: 1) незабавен или сравнително бърз край на тези конфликти (в рамките на три месеца); 2) удължаване с една година; и 3) удължаване с три или повече години. След това анкетата иска от респондентите да оценят как техният сценарий ще се отрази на личните им икономически очаквания както за тях самите, така и за цялата икономика през следващите дванадесет месеца. Отговорите са дадени по 5-степенна скала, варираща от „увеличаване“ до „намаляване“.

Резултатите показват, че очакванията на домакинствата са силно чувствителни към различната продължителност на войните. Потребителите обикновено свързват по-дългите конфликти с по-неблагоприятни икономически перспективи както за икономиката като цяло, така и за тяхното домакинство. По-специално те очакват по-висока инфлация и значително по-нисък растеж в резултат на по-продължителна продължителност на конфликта. В съответствие с по-ранни изследвания, това предполага, че потребителите могат да свържат продължителните войни със сътресения от страната на предлагането. Това може да отразява например потребителите, които си спомнят проблемите с енергийните доставки и нарастващите цени на енергията в началото на руската инвазия в Украйна.

Домакинствата също така очакват влошаване на собственото си финансово благосъстояние с по-дълготрайни конфликти. Въпреки това те се надяват въздействието върху финансовото състояние на техните домакинства да бъде по-малко, отколкото за цялата икономика.

Едно възможно обяснение за това несъответствие е, че домакинствата могат да се смятат за относително изолирани от по-широкия спад в икономиката. Това може да се дължи на факта, че очакват държавна подкрепа или социално осигуряване, поне през следващите дванадесет месеца.

Очакванията на потребителите за цените на жилищата също изглеждат относително нечувствителни към продължителността на конфликта. Това може да отразява относителната устойчивост на много жилищни пазари в еврозоната през последните години. Потребителите също могат да видят собствеността върху дома като сигурно убежище в периоди на икономически сътресения.

Продължителният конфликт тежи върху очакванията на потребителите
Данните на CES предполагат още, че намаленото потребителско настроение в отговор на геополитическото напрежение може да доведе до по-слаби реални разходи. Това от своя страна може в крайна сметка да намали общия икономически растеж. В CES през декември 2024 г. хората са попитани директно колко са загрижени за въздействието на геополитическото напрежение върху финансовото състояние на домакинството им. Резултатите показват, че хората са доста загрижени. Не всички потребители обаче са еднакво загрижени. Хората с по-ниски доходи и тези, които нямат много пари под ръка, са относително по-загрижени за геополитически рискове в сравнение с по-заможните домакинства. Накратко, геополитическите конфликти карат бедните хора да се тревожат повече за икономическото си състояние, отколкото тези с по-високи доходи.

Също така авторите проучват възможната връзка между по-широкото ниво на загриженост относно геополитическите рискове с очакванията на потребителите относно собственото им финансово състояние. Установено е, че потребителите, които се тревожат най-много за геополитическите рискове, са много по-склонни да очакват по-лошо цялостно финансово състояние за собственото си домакинство в сравнение с тези, които са по-малко загрижени. Освен това те смятат, че е по-голям шансът да загубят работата си и повишен рискът от финансова криза. Това ги кара да бъдат предпазливи в икономическите си решения. Следователно констатациите предполагат, че геополитическите опасения играят роля в задържането на потребителските разходи и по този начин в крайна сметка забавят растежа в еврозоната.

Обобщено, анализът показва, че потребителите не само се притесняват, че войните продължават. Много е важно колко дълго очакват да продължат войните. Това изглежда оказва силно влияние върху икономическите им перспективи. Въпреки че очакванията относно съвкупните промени в цените и икономическия растеж са най-засегнати от геополитическите рискове, има и ясна връзка с влошаващите се потребителски настроения. Тези резултати предполагат, че продължителният геополитически конфликт може да попречи на разходите и да задържи икономическия растеж, дори по време на нарастване на реалните доходи.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"