Русия може да доставя петрол, както и газ на Китай по планиран маршрут през Монголия, е заявил президентът Владимир Путин, приключвайки двудневното си посещение в Китай. По думите му, цитирани от Ройтерс, той и домакините му са потвърдили интереса си да продължат напред с газопровода, „Силата на Сибир 2“.
„Нещо повече, възможно е да положим както газопровод, така и петролопровод в един и същ коридор“, посочва Путин, връщайки се към идея, обсъждана още през 2018 г. Въпреки това той заявява, че има и други възможности за доставка на руска енергия в Китай, включително с танкери по Северния морски път през Арктика.
„Всички варианти са възможни, всички те са приемливи и икономически осъществими. Необходимо е да се избере най-добрият. Сигурен съм, че тази работа също ще бъде завършена“, отбелязва той по време на брифинг.
Въпреки оптимистичните коментари на Путин и след години на дискусии относно предложенията за „Силата на Сибир 2“, Русия и Китай все още не са постигнали споразумение да продължат напред и да я построят, коментира Ройтерс. Енергийният министър на Русия Александър Новак уверява, че очаква скоро да се подпише договор.
Проектът придоби допълнителна важност и спешност за Русия, тъй като Москва се опитва да увеличи доставките на газ за Китай, за да компенсира срива на износа си за Европа поради войната в Украйна.
Путин изтъква, че това е сложен процес, включващ въпроси за ценообразуването, но че растящата икономика на Китай се нуждае от енергия и няма по-надежден доставчик от Русия. Проектът също ще бъде имунитет срещу западните санкции, отбелязва той.
„Никой не може да попречи на това, нито санкции върху танкерните флоти, нито дори санкции срещу финансовите институции. Ние ще купуваме и продаваме всичко в нашите национални валути. Така че интересът и от двете страни е потвърден“, коментира руският президент.
Тръбопроводът е планиран да пренася 50 милиарда кубически метра газ годишно от района на Ямал в Северна Русия – почти колкото неактивният в момента газопровод „Северен поток 1“ от Русия до Германия под Балтийско море, който беше повреден от експлозии през 2022 г. Газопроводът ще минава през Южен Сибир близо до град Ачинск и ще завива на изток към Красноярск и Иркутск, преди да достигне границата с Монголия.
В момента Русия изпраща газ до Китай чрез тръбопровода „Силата на Сибир 1“, който започна да функционира през 2019 г. и минава през източен Сибир в североизточен Китай, но чийто капацитет не позволява Русия да компенсира изгубения европейски пазар.
Експерти казват, че тъй като не се очаква Китай да има нужда от допълнителни доставки на газ след 2030 г., Пекин може да направи твърда сделка за цената за втори тръбопровод през Сибир.
Москва не каза колко ще струва дългият 2600 км „Силата на Сибир 2“ или как ще бъде финансиран. Някои анализатори определят разходите до 13,6 милиарда долара.