fbpx

Работник дългосрочно губи 6-цифрена сума от заплащане в плик

Работник, който получава 1500 лв., но работодателят му го осигурява на минималната работна заплата, в дългогодишен аспект ще изгуби близо 109 000 лв.“, изтъква Антония Иванова, директор на дирекция „Комуникации“ в НАП. Тя демонстрира пред участниците в организираната от агенцията кръгла маса „Заплата в плик“ възможностите на калкулатора на загубите.

Изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов изброява повече от 50 мерки за ограничаване и превенция на недекларираната заетост. Сред тях са законодателни промени, регулярни междуведомствени срещи за обмяна на добри практики, обучения на инспектори от НАП и ГИТ и др.

По време на дискусията е станало ясно, че инспектори от Национална агенция за приходите и ГИТ са проверили общо 516 дружества за наличието на трудови договори на служителите и спазване на данъчно-осигурителното законодателство. Работодателите, посетени от проверяващите, са определени като рискови след подадени сигнали срещу тях и наблюдения на контролните органи заради съмнения, че в тях са наети работници без договор. Често в такива предприятия служителите са сключили 4-часов трудово договор, а работят 8 ч. или са осигурени върху минимална работна заплата, а в действителност получават двойно повече.

По думите на Калин Атанасов, държавен експерт в дирекция „Управление на риска“, въпреки че най-големи загуби от заплатите в плик търпят служителите, това явление нанася сериозни щети и на работодателите. Те могат да получат сериозни глоби, наказателни лихви, лишаване от право да участват в обществени поръчки, дори и да носят наказателна отговорност, като в същото време рискуват имиджа си сред партньори, клиенти, доставчици.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"