fbpx

Редица фирми от Европа ще се сблъскат с политиката на Тръмп относно офшорната вятърна енергия

Президентът на САЩ Доналд Тръмп в първия ден от мандата си спря нов федерален лизинг за офшорна вятърна енергия в очакване на извършване на предстоящ екологичен и икономически преглед, заявявайки, че вятърните генератори са грозни, скъпи и вредят на дивата природа, съобщава Ройтерс.

Припомня се, че бившият президент Джо Байдън подкрепи офшорната вятърна индустрия, като постави цел за 30 гигавата (GW) проекти до 2030 г. спрямо 42 мегавата в края на 2023 г., което накара много европейски разработчици на проекти да си осигурят договори за наем и да планират вятърни паркове в Съединените щати. Не се очакваобаче  изпълнителната заповед на Тръмп да спре напредването на съществуващите офшорни вятърни проекти в САЩ.

В този контекст Ройтерс изброява някои от европейските компании, участващи в офшорния вятърен сектор на САЩ:

BP – Британската петролна компания има договор за наем край бреговете на Масачузетс за изграждането на проекта Beacon Wind, който ще стане част от наскоро обявеното съвместно предприятие за офшорна вятърна енергия с японската Jera.

EDF – Чрез дъщерни дружества, френската държавна EDF и петролната компания Shell имат 50-50 съвместно предприятие Atlantic Shores, което е с одобрение за изграждане на два проекта край бреговете на Ню Джърси.

EDPR – Португалската EDPR има 50-50 съвместно предприятие за офшорна вятърна енергия с Engie, наречено Ocean Winds, което разработва проекта Southcoast Wind край бреговете на Масачузетс, като строителството трябва да започне в края на 2025 г.

Engie – Ocean Winds JV на френската компания с EDPR също разработва проекта Bluepoint Wind край бреговете на Ню Йорк и Ню Джърси и Golden State Wind край централното крайбрежие на Калифорния.

Equinor – Норвежката Equinor разработва проекта Empire Wind, който се очаква да започне да функционира през 2027 г. и да захранва около 500 000 домове в Ню Йорк. Може да бъде последван от втори проект на Empire Wind. Equinor спечели и договори за наем за изграждане на проекти край бреговете на Делауеър и договор за наем край бреговете на Калифорния.

Orsted – Датската компания Orsted притежава Block Island, първият действащ офшорен вятърен парк в САЩ, край Роуд Айлънд. Освен това разработва още няколко проекта край източното крайбрежие, включително Sunrise Wind. От компанията заявиха вчера, 20 януари, че пускането в експлоатация на Sunrise Wind е отложено за 2027 г. и оповестиха публично обезценка от 12,1 милиарда датски крони (1,68 милиарда долара), свързана с по-високи разходи и забавяния.

RWE – Германската RWE и британската National Grid си партнират за разработване на офшорни вятърни проекти в североизточната част на САЩ с лизинг край бреговете на Ню Йорк и Ню Джърси. RWE също има лизинг за разработване на плаващ вятърен парк край бреговете на Калифорния.

TotalEnergies – Френската TotalEnergies държи два морски договора за наем в залива Ню Йорк и Лонг Бей в Северна Каролина. Проектът Long Bay ще бъде над 1 гигават (достатъчно за захранване на 300 000 домове), със стартиране през 2030 г. Проектът в офшорните райони на Ню Йорк и Ню Джърси се осъществява чрез Attentive Energy JV.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"