Русия и Беларус планират да изградят изкуствен интелект, базиран на „традиционни ценности“, за да противодействат на влиянието на САЩ и Китай. Въпреки че все още разчита на китайски технологии, Русия се нарежда ниско в световните индекси за изкуствен интелект. Санкциите, изтичането на мозъци и зависимостта от чипове са движещата сила за техния стремеж към самостоятелност в областта на изкуствения интелект, струващ 2,5 милиарда долара.
Forbes Русия пише, цитиран от изданието EU Tech Loop, че Русия и Беларус ще се стремят да разработят свои собствени чатботове с изкуствен интелект, базирани на „традиционни ценности“, опасявайки се от влиянието на американски и китайски продукти с изкуствен интелект. Изявлението идва от Сергей Глазев, заместник-държавен секретар на така наречената „Съюзна държава на Беларус и Русия“.
Той специално отбелязва, че „един от западните чатботове наскоро „изпадна в расизъм, нацизъм и прославяне на фашизма“, вероятно заяждайки се с неотдавнашния скандал, свързан с публикуването на антисемитско съдържание от Грок – Изкуствен ителект на X, бившият туитър, със собственик Илон Мъск.
Според Глазев, младите хора използват предимно американски или китайски чатботове с изкуствен интелект, които са „различни“: „Не всеки осъзнава, че като се доверяваме на изкуствения интелект, ние до голяма степен подлагаме съзнанието си на манипулация“.
Като оставим настрана руските и беларуските амбиции, Русия продължава силно да зависи от китайските модели и технологии за изкуствен интелект.
По-рано тази година Владимир Путин нареди на държавната Сбербанк да си сътрудничи с Китай за разработване на руски възможности за изкуствен интелект. Преди това Русия изрази намерението си и да задълбочи сътрудничеството си в областта на изкуствения интелект със страните от БРИКС като част от по-широки усилия за противодействие на американското господство в тази област.
Глобалният индекс на изкуствения интелект на Tortoise Media класира Русия на 31-во място в света, като регистрират най-нисък резултат по таланти, инфраструктура и изследвания, а най-висока оценка получават в сверите на развитие и правителствена стратегия.
Естествено, изтичането на мозъци от Русия в областта на информационните технологии и технологиите оказва сериозно влияние върху възможностите ѝ за изкуствен интелект – различни доклади показват, че много професионалисти са се преместили от началото на войната в Украйна. Преместването обаче не означава непременно, че повечето ИТ експерти и учени са спрели да работят за руски компании или да подкрепят руски проекти.
Санкциите и по-строгият контрол на САЩ върху износа на чипове, поддържащи разработките на изкуствен интелект правят нещата още по-трудни – Русия остава силно зависима от произведени в чужбина чипове за изкуствен интелект. Въпреки че Китай и други страни са помагали на Русия да заобикаля санкциите в миналото (AEI съобщава, че през 2023 г. 88% от чиповете, придобити от Русия, са били изпратени от Китай), това може да не продължи дълго. Ако актуализираната стратегия на САЩ за разпространение на изкуствен интелект продължи да ограничава износа за Китай и техните съюзници, този маршрут за доставки скоро също може да бъде стеснен. Русия разбира това и инвестира в собствените си възможности за чипове, нужни за изкуствен интелект. Според Data Center Dynamics, Русия планира да намали зависимостта си от чуждестранни чипове свързани с изкуствен интелект със 70% до 2030 г. и е готова да инвестира поне 2,5 милиарда долара, за да се случи.